Projekt europejski Forum Miast Partnerskich

Po raz pierwszy miasto z południowych Włoch z regionu Kalabrii wzięło udział w miedzynarodowym zjeździe miast partnerskich, który odbył się w Polsce.

Projekt europejski Forum Miast Partnerskich został współfinansowany w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli” jego gospodarz miasto Władysławowo ktòry odbył się w dniach od 1 maja do 3 maja br. Jako partner to miasta partnerskie z Niemiec – miasto Lamsted ,Włoch – Scalea , oraz Polska – Makòw Podhalański . Zaproszone delegacje miast w swojej prezentacji zachęcały do poznawania historii, kultury i kulinariów poszczególnych regionów, oraz do wspólnego świętowania. Każde z miast parnerskich zaprezentowało własne osiągnięcia we wcześniej wspomnianych zakresach.

1 maja

Uroczyste otwarcie dni Forum przez burmistrza miasta Władysławowo Roman Kużel w Zespole Szkół nr 1 we Władysławowie.

Miasto Władysławowo i jego burmistrz jako gospodarz rozpoczął presentacje multimedialne ukazujące walory turystyczne krajobrazowe oraz inwestycje zrealizowane ze wsparciem środków unijnych które zostały zrealizowane do tej pory, następnie nauczyciel Tomasz Bliszke przypomniał o 15 rocznicy przystąpienia polski do UE .

W krótkiej przerwie wystąpił zespół kaszubski pana Jòzefa Roszmana do którego bardzo chętnie dołączył duet włoski ze Scalea.

Burmistrz Lamstedt ( Niemcy)-Holger Meyer partner miasta Władysławowa już od 27 lat rozpoczął prezentacje swojego miasta i jak już długa współpracę między tymi miastami, jak i swój krótki filmik multimedialny oraz oferty turystyczne jak i inne atrakcje swojego miasta.

Delegacja z miasta Scalea na czele z przewodniczącym rady miejskiej – Achille Tenuta partner miasta Władysławowa od 2017 przedstawił uroki oraz krajobrazy regionu kalabrii w prezentacji multimedialnej, następnie głos zabrali inicjator partnerstwa Eugenio Orrico, partner projektu stowarzyszenia Proloco i Arca –i jej reprezentanci Anna Manco i Giancarlo Formica. Przedstawiając historię i tradycję regionu Kalabrii – w strojach tradycjonalnych wystapili pani Dominika Friedrich autorka strony Kalabria bocznymi drogami i Antonio Pappaterra , duet muzyczny dwóch mistrzów świata w grze na instrumencie bajan – odmiana akordeonu Alessandro Gaudio i Pierto Monachello , kucharz Salvatore Monachello ,dziennikarka z lokalnej gazety Diogene moderno Scalea -Annarita Manco , adwokat Antonio Sangiovanni oraz delegacja Polaków ze Scalea w roli tłumaczy Sylwia Stefko i Izabela Szczygieł , Ewa I Daniel Szustek i Żaneta Klejs, oraz przedstawiciele lokalnych produktów kalabryjskich Vincenzo Lentino i Antonio Riccetti.

Miasto, które zakończyło prezentację i jak pierwsza część programu to burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala ostatni partner projektu, który rozpoczął współpracę z miastem Władysławowo już w 2001 roku .przedstawił urokliwe miejsca Makowa jak i swoje oferty turystyczne jak i nowe inwestycje.

W tym samym czasie trwały warsztaty kulinarne z młodzieżą szkolną z kucharzem ze Scalea, w których mieli okazję poznać tradycje i sekrety kuchni kalabryjskiej .

Uczniowie nauczyli sie robić makaron tradycji kalabryjskiej fusilli oraz roladki mięsne” bracioli”, jak i słodkie smażone pierożki „cedrini” z nadzieniem z owoców drzewa Cedro- jedyne które rośnie w Kalabrii na wybrzeżu „riviera dei Cedri”.

Po dłuższej przerwie o 17.00 rozpoczęła sie druga część napiętego harmonogramu :

Kiermasz produktów regionalnych z Włoch z Niemiec i Makowa z możliwością zakupu produktów, dla wszystkich gości jak i dla mieszkańców Władysławowa.

Gotowanie z kucharzem włoskim oraz degustacja. Nasz Salvatore przyrzadzil fusilli w sosie pomidorowym z bracioli z wołowiny , oraz jajka sadzone ze słodką smażona chrupiąca papryka (peperoni secchi)- danie typowo Kalabryjskie.

Przy tańcach i muzyce wszystkich grup i zespołów. Nasze stoisko cieszyło sie wielkim powodzeniem , wszyscy zachwyceni włoskim makaronem.

Zakończeniem pierwszego dnia forum miast partenerskich był występ Studio Sztuki „Da Capo al Fine” i jego jedną z trzech części programu wersja włoska „O sole mio” wśród uczestników nie zabrakło zachwytu nie wspominając o delegacji ze Scalea w której pobudzila szczególne emocje. To była taka mała niespodzianka dla naszej włoskiej delegacji. Tak zakończył się pierszy dzień emocji i zapoznania pomiedzy wszystkimi uczesnikami festivalu.

2 maja

Drugi dzień FMP to barwny korowód który wyruszył z przed bramy COS OPO „Cetniewo” każda delegacja z flagą swojego państwa podążyła przez ulice miasta , przez aleje gwiazd sportu,wraz z szczudlarzami, mieszkańcami i turystami. Całości przewodziła i rytm nadawała Miejska Orkiestra Dęta z Władysławowa.

Następnie wszyscy udali się pod urząd miasta gdzie zostały odegrane hymny panstwowe miast delagacji oraz wypuszczenie gołąbków pokoju.

Nastepnie wszyscy zgromadzeni przeszli pod estradę miejską, gdzie odbywały się prezentacje wozów i sprzętu strażackiego , serwowano także poczęstunek grilowana kiełbasa , wojskowa grochówka oraz pyszne ciasta Koła Gospodyń z Władysławowa. Ponadto była okazja do zwiedzania rybackiej wystawy w sąsiadującym z estradą Centrum Promocji i Edukacji „Merk”. Tę część Forum zakończył koncert na scenie zespołu Piramidy. W godzinach popołudniowych delegacje odbyły jeszcze objazd po gminie, podczas którego mogły zobaczyć zrealizowane w ostatnim czasie inwestycje, poprawiające jakość i estetykę przestrzeni publicznej Gminy Władysławowo. Mogliśmy zobaczyć drogowskaz z kierunkiem i nazwą naszego miasta Scalea.

3 maja

Ostatni dzień wizyty delegacji zagranicznych , goście z miast partnerskich mieli okazję do refleksji i modlitwy w lasach piaśnickich, gdzie ofiarą ludobójstwa z rąk nazistów padło, wedle szacunków, nawet 14 tysięcy osób. Masowe egzekucje i groby zbiorowe są dokładnym przykładem aktu okrucienstwa okupantów niemieckich. W gronie ofiar znaleźli się liczni przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, a także osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej, przywiezione z głębi Rzeszy. Delegacje wspólnie złożyły kwiaty i znicze, modląc się w intencji pomordowanych.

Wieczorem podczas kolacji pozegnalnej zamykajacej dni forum miast partnerskich wszystkie delegacje wymienily się upominkami i wspólnymi pamiątkami.

W imieniu całej delegacji ze Scalea chciałabym złożyć szczegòlne podziękowania panu burmistrzowi Roman Kużel jak i pani sekretarz Małgorzata Thiel oraz całemu zespołowi z urzedu miasta Władysławowo ktòry wspołpracował i pomagał w realizacji tego projektu.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Stefko, Polscyscleoti

Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *