Rzym: Koncert „Italia-Polonia. Musica, Storia e Memoria”

W środę, 22 maja br., w Instytucie Polskim w Rzymie, odbył się Koncert „Italia-Polonia. Musica, Storia e Memoria” zorganizowany przez Stowarzyszenie le Rondini z okazji Jubileuszu 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i Włochami (1919-2019), 75. rocznicy Bitwy o Monte Cassino (18.05.1944) oraz 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki (05.05.1819).

Patronat Honorowy nad inicjatywą objął Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie i Urząd Miasta Rzym – Wydział Rozwoju Kultury. (Roma Capitale. Assessorato alla Crescita Culturale). Patronat Medialny: „Polacy we Włoszech”, „Nasz Świat” i „Videopyja”

Przybyłych gości, przywitał Łukasz Paprotny, Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymi oraz Agata Ibek- Wojtasik.kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie.

W pierwszej części koncertu zabrzmialy pieśni polskich kompozytorow: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i Witolda Lutosławskiego, wykonane przez Katarzynę Orzech, Sopran.

Drugą cześć rozpoczął Tenor – Francesco Fortes, wykonując „Poranek” Ruggero Leoncavallo i arie z Oper Giuseppe Verdiego „Aida” i Giacomo Pucciniego „Cyganeria”.

Punktem kulminacyjnym wieczoru były duety z Oper Giacomo Pucciniego Tosca” i „Cyganeria”, znakomicie zaśpiewane i zamienione w miniaturowy spektakl przez polską sopranistkę i włoskiego Tenora. Obydwoje obdarzeni wyjątkową barwą głosu, po raz pierwszy w Swoich karierach zaśpiewali razem przed publicznością polską i włoską.

Na fortepianie śpiewakom towarzyszyła mgr Joanna Łukaszewicz. Pianistka pokazała doskonałą technikę, co było niezbędne do wykonywania różnorodnych form muzycznych.

Artyści zostali entuzjastycznie przyjęci przez licznie przybyłą publiczność, która gromkimi brawami nagradzała kazdy wykonany utwór, a pod koniec kocertu domagała się bisów.

Koncert poprowadzili uczniowie Szkół Polskich przy Ambasadzie RP w Rzymie – Weronika Goszczyńska (Szkoła Polska w Ostii) i Leonardo Agnello (Szkoła Polska w Rzymie)

W spotkaniu wzieli udział między innymi przedstawiciele: Zwiazku Polaków we Włoszech, Stowarzyszenia Insieme, Comunita Polacca di Terni i Videopyja.

Na zakończenie były podziękowania, kwiaty, rozmowy, wspólne zdjęcia oraz polsko-włoski poczęstunek ufundowany przez Dorotę Budnicką i Michała Zalewskiego – właścicieli Sklepu Polskiego „U Michała” (Viale di Trastevere, 233. Rzym) i Firmę Marly.

Zachęcamy do zapoznania się z historią Ambasady RP w Rzymie. Publikację można przeglądać w wersji pdf (wersja pl.i it.) na stronie: https://rzym.msz.gov.pl/pl/ambasada/siedziba_ambasady_rp_w_rzymie

Przypominamy, że rok 2019, w którym mija 200 lat od urodzin St. Moniuszki, został ogłoszony przez UNESCO i polski Sejm Rokiem Moniuszki. Informacje o życiu i twórczości Moniuszki oraz wydarzeniach zaplanowanych na 2019 rok można znaleźć na stronie https://moniuszko200.pl/en/

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Instytutu Polskiego, Artystom, Uczestnikom, Partnerom, Sponsorom, Przyjaciołom i wszystkim Osobom i Instytucjom, dzięki którym to spotkanie mogło się odbyć.

14 czerwca br., zapraszamy na kolejny Koncert „Italia-Polonia. Musica, Storia e Memoria” do Villa Domus Danae, Via Pratica di Mare, 9. Ardea. Wstęp bezpłatny.

Iwona Bigos. Stowarzyszenie Le Rondini
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *