Szkoła Polska w Rzymie i przygoda z Lampo

1 czerwca 2019  w Dniu  Dziecka, mali prodróżnicy ze Szkoły Polskiej w Rzymie wyruszyli w podróż  pociągiem w poszukiwaniu śladów Lampo, psa który jeździł koleją.

Wycieczka to uwieńczenie dwujęzycznego  projektu edukacji wczesnoszkolnej realizowanego w naszej   Szkolnej Bibliotece.                          Panie bibliotekarki, Pani Sylwia i Beata, przybliżyły uczniom historię psa Lampo zarówno w polskiej wersji napisanej przez pana Romana Pisarskiego jak i w oryginalnej wersji włoskiej , autorstwa pana Elvio Barlettani.

W trakcie podróży dzieci intensywnie pracowały i zdały egzamin na małego tłumacza:  pracując w grupach, przekładali  tekst  piosenki z języka włoskiego na język polski.  


Na stacji Campiglia Marittima oczekiwała na  nas pani Mirna Barlettani, córka autora włoskiej wersji książki „Lampo il cane viaggiattore” i jednocześnie bohaterka opowiadania.

Pojawili się też artyści muzycy,  autor i piosenkarz Joe Natta, który zafascynowany historią pieska, stworzył o nim piosenkę.   

                                                                                                                                 Radosna atmosfera spotkania, wspólny śpiew, rozmowa, wspomnienia i autografy  przy pomniku Lampo, sprawiły że poranek na stacji Campiglia Marittima pozostanie na zawsze w naszej pamięci!

Popołudnie spędziliśmy w kopalni minerałów w Parku Val di Cornia, gdzie kontynuowaliśmy podróż niezwykłym kopalnianym pociągiem i poznawaliśmy tajemnice kopalni Temperino.

Ogromne emocje i wspólny śpiew zaraziły radością nie tylko dzieci,  nauczycieli,  rodziców opiekunów  ale wszystkie spotkane po drodze osoby zaczynając od sympatycznego kierownika pociągu!

Dwujęzyczne możliwości małych czytelników książki umożliwiły im poznanie  historii Lampo w obu językach, zarówno polskim jak  i włoskim.

Jak kiedyś  rodzice w szkolnych czasach w Polsce, teraz mali uczniowie SPK w Rzymie rozkochali sią w tym niezwykłym bohaterze.

Tekst: Sylwia Woźniak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

88 − 85 =