Historyczna podróż po Włoszech Dowództwa Garnizonu Warszawa

31 maja b.r. w Bolonii zakończyła się historyczna podróż po Włoszech Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Spotkanie zorganizowanym w imieniu stowarzyszenia „Via Dell’Ambra” i koordynowanym przez Panią Monikę Pelczar wzięli udział przedstawiciele Polonii z Bolonii, Imoli, Ravenny i Forlì oraz  Stowarzyszenie „Eredità e memoria” z Imoli.

Przekazujemy relację pani Moniki Pelczar

,,Dnia  31 maja w Bolonii zakończyła się historyczna podróż po Włoszech Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Po obchodach na Monte Cassino i zwiedzaniu Ankony oraz Loretto, 32 żołnierzy oddało cześć ich poległym w Bitwach o wyzwolenie Włoch kolegom z 2 Korpusu Polskiego, którzy spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii. Żołnierze w hołdzie i podziękowaniu złożyli wieńce w krypcie, zapalili znicze oraz uroczyście odśpiewali hymn polski a następnie Marsz II Korpusu .Starsi i młodsi, wśród których również młodzież uczęszczająca do polskiej szkoły w Bolonii wspólnie z żołnierzami wysłuchali historii powstania cmentarza. Dla wszystkich było to bardzo ciekawe i ważne spotkanie.

Dowództwo Garnizonu Warszawa podlega bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej. Zostało utworzone 1 sierpnia 1995 po rozwiązaniu Dowództwa Zgrupowania Jednostek Zabezpieczenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Z uwagi na charakter realizowanych zadań zajmuje ważne miejsce w strukturach obronnych państwa oraz systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi nie tylko w czasie pokoju. Dowódcy Garnizonu Warszawa podporządkowane są jednostki wojskowe: dowodzenia i łączności, zabezpieczenia, ochrony, reprezentacyjne z orkiestrami wojskowymi włącznie. Dowództwo współpracuje bezpośrednio z najważniejszymi instytucjami państwowymi, zwłaszcza z kancelariami: Prezydenta RP i Premiera, Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz służbami mundurowymi, organizacjami pro obronnymi, kombatanckimi, harcerstwem i szkołami. Jednym z obszarów jego działań jest również współpraca zagraniczna oraz działalność służąca kształtowaniu patriotycznych postaw żołnierzy,,

Monika Pelczar

Na zakończenie każdy z obecnych żołnierzy otrzymał pamiątkową widokówkę z Bolonii zaprojektowaną przez korespondentkę portalu Polacy we Włoszech, Anetę Malinowską, upamiętniającą ich pobyt w naszym mieście.

Korespondencja z Bolonii: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

42 − 34 =