CZAS NA SAGRĘ, czyli lokalne święta znane z niezapomnianych przeżyć kulinarnych

Kiedyś związane ze świętem lokalnego patrona, odbywały się raz do roku w danym miasteczku czy wsi, teraz zdobyły tak dużą popularność, że w dowolnym miejscu we Włoszech można je znaleźć.

Mowa tu o słynnych SAGRACH, które wyrosły już z kontekstu religijnego, bo pochodzenie terminu sagra jest od łacińskiego sacrum. Teraz są one synonimem dobrej zabawy, święta lokalnej gastronomii i możliwości spróbowania prawdziwych regionalnych przysmaków.

Szczególnie latem zwiedzając poszczególne regiony włoskie
można natknąć się na ogromne afisze reklamujące lokalne święto. Warto o nie zahaczyć, jeśli lubimy folklor, ewentualnie spróbować swoich sił w tamtejszych tańcach i rozsmakować się w daniach danego miasteczka.

Tych eventów gastronomicznych jest naprawdę wiele, poniżej tylko kilka z nich, tak na zachętę…

SAGRA DELL MIRTILLO

Od 28 do 30 czerwca w godzinach 18-23 w Moncrivello (Vercelli)

To właśnie tu jagoda jest symbolem terytorium i bohaterką kolorowego święta na Piazza Castello, w tych dniach nazywanym Piazza del Gusto, bo plac będzie zastawiony stołami uginającymi się pod lokalnymi przysmakami przygotowanymi pod patronatem Associazione Internaziolale Slow Food

SAGRA DELLA COZZA

Od 21 do 23 czerwca w Punta Marina Terme  (Ravenna)

Dla wszystkich miłośników owoców morza, w tym oczywiście małży, coroczne święto odbywające się na łonie natury, w parku wśród pinii… Możliwość spróbowania dań z różnego typu małży, przygotowanych przez lokalnych znawców kuchni

SAGRA DELLE PAPPARDELLE AL CINGHIALE

Od 28 do 30 czerwca od godziny 16 – Piazza Dell Anfiteatro w Lariano (RM)

Lariano, miasto Castelli Romani słynne ze swojego chleba obecnie przygotowuje się do 10 edycji święta doskonale zorganizowanego, gdzie bohaterem jest mięso z dzika w postaci ragù, spezzatino czy kiełbasek. To wszystko razem z makaronem, chlebem i … kieliszkiem wina Castelli.

SAGRA DEI FIORI DI ZUCCA

Od 21 do 23 czerwca od godziny 19.30 w Canale Monterano (RM)

To już 12 edycja tego wydarzenia, odbywającego się na Piazza Caduti di Nassirya. Niesamowite dania z cukinii dla wszystkich jej wielbicieli i dla tych, którzy chcą poznać jej setki wydań

Inne  przykłady eventów gastronomicznych w lipcu i sierpniu

Festa della Fontina od 13 do 15 sierpnia w  Oyace, w Piemoncie w Carmagnola od 26 sierpnia do 4 września kolejna już edycja Sagra del Peperone.

Alba  to Festa del Vino  27 września. W Vicency od  21 do 24 lipca możemy wziąć udział w Jamfood, lo Street Food Festival – 10 Food Trucków z różnych regionów Włoch zaprezentuje swoje możliwości.  W Wenecji 8 września  zgromadzą się miłośnicy porchetty i frittury, na VIII Sagra del Pastisso. Dla smakoszy porchetty jest też  w  Emilia Romagna  Festa della birra e della porchetta artigianale,  w Ospital Monacale, frazione di Argenta, od 27 do  31 lipca. Z kolei od  9 do 11 września w Igea Marina, mamy święto piadiny czyli Festa della piadina.

Kolejna sagra poświęcona porchette to historyczna Sagra del coniglio in porchetta od 29 do 31 lipca w  Serra San Quirico.

We  wrześniu warto wybrać się do Osimo, gdzie od 16 do odbędzie się Festival dei Sapori, jak sama nazwa wskazuje bazujący się na produktach lokalnych, ale nie tylko, na widok których ślinka cieknie…

W Toskanii od 13 do 17 sierpnia możemy skosztować dań wykorzystujących lokalny skarb  na XXV Sagra del Tartufo w  Chiusi della Verna.

Będąc w Kampanii trzeba zahaczyć  29 lipca o Sagra d’o mascuotto w Bracigliano.

Od 5 do 7 sierpnia w średniowiecznym miasteczku  Sant’Agata Dé Goti zagości  XXI Sagra San Silvestrese di Cucina e Cultura Contadina, a 12 i 13 sierpnia w Castelvetere Sul Calore odbędzie się  XXXIX Sagra della Maccaronara.

Na sam koniec Notte della Taranta:  22 edycja eventu, którego kulminacja nastąpi 24 sierpnia w Melpignano, gdzie od lat prezentowana jest muzyka z Salento w wykonaniu międzynarodowych sław. Turyści przyjeżdżają masowo obejrzeć słynny taniec tarantola

To tylko niektóre z setek świąt lokalnej gastronomii, które odbywają się przez cały rok w Italii jak długa i szeroka. Sprawdźcie co dzieje się tam, gdzie będziecie przebywać, zwykle są reklamowane przez rozmaite plakaty umieszczane w widocznych miejscach. Warto wybrać się i samemu popróbować. Może zdarzyć się, że będzie ogromna kolejka lub słaba organizacja, ale najczęściej jest super zabawa i świetne lokalne jedzenie.

Doskonałych wakacji i niezapomnianych doznań kulinarnych!

Korespondencja: Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *