Jak robić lepsze zdjęcia

Nigdy nie rozstajesz się z aparatem? Uwielbiasz robić zdjęcia swoich przyjaciół i bliskich? Zastanawiasz się, jak poprawić swój warsztat? Fotografia to wspaniała wędrówka, która pozwoli Ci odkrywać piękno otaczającego świata. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co możesz zrobić już dziś, aby na zawsze poprawić jakość swoich zdjęć.

Poznaj swój aparat

Zastanawiasz się, jak szybko poprawić jakość swoich zdjęć? Zanim zaczniesz poszukiwania tematycznych blogów, kanałów Youtube lub specjalistycznych poradników fotograficznych – zdradzę Ci tajemnicę – najważniejsze informacje o fotografii masz już w domu. To instrukcja obsługi Twojego aparatu.

Na początku Twojej fotograficznej drogi nieustannie powinieneś ją czytać i przeglądać. Koniecznie z aparatem w ręku! Postaraj się przetestować wszystkie opisane ustawienia. Być może od razu nie znajdziesz praktycznego zastosowania dla każdego z nich – jednak na pewno przydadzą Ci się na późniejszych etapach przygody z fotografią.

Śmiało zabieraj instrukcję obsługi na swoje fotograficzne wyprawy. Pomoże Ci to w uzyskaniu wymarzonego kadru i zapewni mnóstwo inspiracji.

Wykorzystaj każdą okazję do fotografowania

Jeszcze nikt nie nauczył się fotografii wyłącznie dzięki przebywaniu na forach dyskusyjnych lub serwisach społecznościowych. Musisz wykorzystywać nowe umiejętności w praktyce. Nie zmarnuj żadnej okazji do zrobienia nowych zdjęć.

Nie musisz organizować profesjonalnej sesji fotograficznej. Rodzinny obiad? Weekendowy wypad za miasto? Wieczorny spacer z psem? To może być niesamowite źródło wspaniałych kadrów. Sztuka fotografowania polega na odrywaniu piękna tam, gdzie inni nie widzą nic niezwykłego. Dlatego nie rozstawaj się z aparatem. Spraw, aby każde kolejne zdjęcie poprawiało Twój warsztat.

Poszukuj inspiracji

Postaraj się regularnie poszerzać swoje fotograficzne horyzonty. Sprawdzaj, jak fotografują inni. Świetnym źródłem inspiracji są wystawy zdjęć oraz internet. Oglądanie pracy innych fotografów zmieni Twoje postrzeganie świata. Zaczniesz dostrzegać cudowne kadry.

Postaraj się nawiązać kontakt z innymi pasjonatami robienia zdjęć. Wsłuchiwanie się w głosy osób, które kochają i rozumieją fotografie to najlepsza forma nauki. Czasami drobne sugestie prowadzą do niesamowitych postępów.

Wybierając książki do nauki fotografii, zwróć szczególną uwagę na poziom zdjęć autora. Jeżeli kadry Cię nie porywają – nie kupuj takiej książki. Na rynku znajdziesz dziesiątki pozycji, które są niemal pozbawione zdjęć. Z takich książek niczego się nie nauczysz. Fotografia to sztuka wizualna i „suche” definicje Ci nie wystarczą. Pamiętaj, że do nauki potrzebny jest zapał i cierpliwość. Tylko wspaniałe kadry zapewnią Ci motywację do dalszego rozwoju.

Artykuł powstał we współpracy z redakcją portalu Foto Księgarnia.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *