Lato, lato czeka…

Lato astronomiczne rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego — na półkuli północnej dzień ten wypada między 21 a 22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej, czyli między 20 a 21 czerwca. Koniec lata na naszej półkulu następuje w momencie równonocy jesiennej, czyli między 22 a 23 września. 

Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca. Początek lata jest niezależny od położenia Ziemi względem Słońca.

Pierwszy dzień lata jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku, a następująca po nim noc —najkrótszą. Noc Świętojańska, która czasem bywa mylona z najkrótszą nocą, przypada zawsze w wigilię św. Jana, a więc z 23 na 24 czerwca. Świętowanie przyjścia lata to wszelkiego typu obrzędy mające zapewnić zdrowie i urodzaj. W trakcie nocy świętojańskiej rozpalano ogniska, w których gospodynie paliły zioła, m.in. szałwię, a w trakcie radosnych zabaw wokół ogniska odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Rytuał skakania przez ognisko miało chronić przed złymi urokami i chorobami. Do naszych czasów przetrwał zwyczaj tzw. „Wianków”, które zwykle łączą się z piknikami rodzinnymi w najkrótszą noc w roku, zwaną w tradycji słowiańskiej Nocą Kupały.

Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień jest nieco krótszy, a kolejne noce dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego (21 lub 22 grudnia).

Dla zainteresowanych – meteorologiczne pory roku na obu półkulach oraz astronomiczne pory roku

Meteorologiczne pory roku

Półkula północna

Wiosna: 1 marca do 31 maja
Lato: 1 czerwca do 31 sierpnia
Jesień: 1 września do 30 listopada
Zima: 1 grudnia do 28 lutego

Półkula południowa

Wiosna: 1 września do 30 listopada
Lato: 1 grudnia do 28 lutego
Jesień: 1 marca do 31 maja
Zima: 1 czerwca do 31 sierpnia

Astronomiczne pory roku

Półkula północna

Wiosna: 21 marca do 20 czerwca
Lato: 21 czerwca do 20 września
Jesień: 21 września do 20 grudnia
Zima: 21 grudnia do 20 marca

Półkula południowa

Wiosna: 21 września do 20 grudnia
Lato: 21 grudnia do 20 marca
Jesień: 21 marca do 20 czerwca
Zima: 21 czerwca do 20 września

Korespondencja: Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *