Prognoza gospodarcza Komisji Europejskiej: Polska na wysokiej pozycji,Włochy na ostatniej

Komisja Europejska publikuje cztery prognozy gospodarcze rocznie, które dotyczą PKB i inflacji państw członkowskich i strefy euro. Prognoza gospodarcza PKB z tego lata dla krajów UE plasuje się na poziomie 1,4 % (w strefie Euro 1,2%) w 2019 r. i 1,6 % (1,4% w strefie Euro) w 2020 r.

foto: Corriere della Sera

Dobra wiadomość to stabilny wzrost rozwoju gospodarczego w poszczególnych krajach UE w tym i przyszłym roku, chociaż przebiegał będzie w różnym tempie: szybkim w Europie Środkowo-Wschodniej i znacznie wolniejszym w Niemczech i we Włoszech – powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący ds. euro i dialogu społecznego. Dane potwierdzają niestety, że wzrost gospodarczy we Włoszech zatrzyma się na poziomie 0,1% w 2019 i 0,7% w 2020 roku, głównie ze względu na wysoki poziom bezrobocia i spadek konsumpcji. Tymczasem na najwyższej pozycji rankingu stanęły Malta (wzrost 5,3%), oraz Polska i Węgry (4,4%).

Niepokojąca wiadomość to zewnętrzne czynniki ryzyka, które mogą wpłynąć na wzrost gospodarczy krajów UE. Dlatego też to jest właśnie dobra pora na wprowadzenie reform i utrzymanie stabilnych rachunków publicznych.

Dodatkowa pozytywna informacja, to fakt, że znacznie obniżył się deficyt w całej Europie i że żaden kraj nie otrzymał sankcji gospodarczych, wszystkie państwa członkowskie dostosowały się do wytycznych i przestrzegały umowy – potwierdził Pierre Moscovici, komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

43 − 34 =