Twoje dane zostały skradzione? Zobacz, na czym polega Phishing!

Phishing to metoda, która stosowana jest przez internetowych oszustów w celu wyłudzenia danych osobowych, oraz dostępu do kont bankowych, e-maili, czy również innych wrażliwych danych użytkowników. W obecnych czasach przestępstwo wyłudzenia danych osobowych to powszechne zjawisko, które może dotknąć każdego z nas. Czytając artykuł, dowiesz się, czym jest Phishing i jak się przed nim bronić.

Czym jest zjawisko Phishingu?

Wpadłeś w pułapkę cyberprzestępcy? Koniecznie dowiedź się, czym dokładnie charakteryzuje się phishing – jeden z rodzajów przestępstwa online. Phishing to zjawisko wyłudzenia ważnych danych osobowych użytkowników internetu. Informacje, które publikujemy w sieci, powinny być chronione. Osoby, które chętniej ujawniają innym informację na temat swojego prywatnego życia np. na portalach społecznościowych, czy forach internetowych, mogą być bardziej podatne na ataki cyberprzestępców. Obecnie istnieje bardzo dużo sposobów, z jakich korzystają przestępcy w celu uzyskania dostępu do konta bankowego, czy skrzynki e-mail. Najczęściej oszuści podszywają się, np. pod banki wysyłając fałszywe wiadomości e-mail, w których proszą użytkowników o podanie haseł, numerów kart kredytowych lub wysyłają fałszywe linki, które zawierają zakodowane wirusy. Otrzymany adres, który prowadzi do strony internetowej może przypominać witrynę znanej firmy. Pamiętaj, nigdy nie podawaj za pośrednictwem wiadomości e-mail, czy sms swoich danych osobowych, numerów kart kredytowych, numeru rachunku bankowego, haseł i adresów e-mail. 

Jak chronić swoje dane przed cyberprzestępcami?

Bardzo ważna jest szczególna ochrona swoich danych osobowych w internecie. Podczas zakładania kont, istotne jest stworzenie dość mocnego hasła, które będzie ciężkie do rozszyfrowania. Przed zalogowaniem się do banku ważna jest weryfikacja informacji, czy dane są zaszyfrowane i przekazywane w bezpiecznym połączeniu. Takie strony w adresie zamiast “http://” mają “https://”. Jeżeli zauważyliśmy nietypowy odnośnik na stronie internetowej, warto skontaktować się z biurem obsługi klienta w banku i dowiedzieć się, czy aby na pewno strona, na której się logujemy, jest poprawna. Bardzo rozsądnym podejściem jest również kontrolowanie co jakiś czas swojego stanu konta w banku. Dzięki cyklicznej weryfikacji rachunku bankowego będziemy świadomi, czy nie została zlecona jakaś obca transakcja wychodząca z naszego numeru konta bankowego. Jednak coraz bardziej rośnie świadomość polaków odnośnie możliwości naruszenia ich danych osobowych w sieci. Największa obawa jest w sprawie utraty finansów lub udostępnienia osobie trzeciej haseł do ważnych kont. Z pewnością również wprowadzenie w Unii Europejskiej Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) ograniczyło przepływ informacji na temat danych osobowych klientów. Aby chronić dane osobowe, należy regularnie zmieniać hasła do wszystkich kont, jakie posiadamy.

Wyłudzenie danych z rachunku bankowego

Jest to chyba najpoważniejsze przestępstwo, z jakim możemy się spotkać. Jeżeli przestępcy otrzymają nasze dane osobowe i dostęp do konta bankowego, należy działać w takiej sytuacji bardzo szybko. Hakerzy podsyłają ofiarom wiadomości z fałszywym linkiem do strony internetowej, na której chcą uzyskać dane do logowania. Jeżeli ofiara wpadnie w pułapkę i wprowadzi swoje dane osobowe, może stracić pieniądze i w najgorszym przypadku popaść w ogromne długi. 

Inne metody wyłudzania danych osobowych

Oprócz phishingu, powszechnie znane są wirusy komputerowe z pojawiającymi się informacjami, o tym, że nasz komputer został zablokowany. Coraz bardziej popularne staje się metoda wyłudzenia danych “na obcokrajowca”, która polega otrzymaniu wiadomości z prośbą o pomoc w przetransportowaniu wielkiej sumy pieniężnej. Dość często również słyszy się o wyłudzeniu danych za pośrednictwem mediów społecznościowych, zwłaszcza Facebooka, gdzie ofiara otrzymuje w wiadomości zainfekowany link. Ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i nie klikanie w linki, które przychodzą od podejrzanych adresów e-mailowych, czy nieznanych ludzi na portalach społecznościowych. 

Co może stać się z naszymi danymi, kiedy trafią do rąk przestępców?

Głównym powodem wykradania danych przez przestępców jest chęć zdobycia pieniędzy od ofiary. Na wykradzione dane, osoby trzecie mogą również zaciągnąć pożyczkę lub kredyt. Wystarczy, że przestępca uzyska nasze imię, nazwisko, PESEL, serię i numer dowodu osobistego i jest w stanie zaciągnąć pożyczkę online. Jednakże wiele firm pozabankowych, aby uniknąć kontaktu z oszustami, konkretnie weryfikuje każdego użytkownika, który składa wniosek o przyznanie pożyczki. Najczęstszą metodą jest sprawdzenie wiarygodności użytkownika poprzez konieczność wykonania przelewu weryfikacyjnego w wysokości np. symbolicznego 1 grosza. Dzięki temu firma sprawdza, czy aby na pewno osoba, która składa wniosek o pożyczkę, jest właścicielem podanego numeru konta bankowego. Jeżeli dane nie będą zgodne, wniosek zostanie automatycznie odrzucony. 

Jaka kara za próbę wyłudzenia danych osobowych?

Oszustwa internetowe są karalne, za co grozi przestępcom kara pozbawienia wolności oraz poniesienie odpowiedzialności karnej. Cyberprzestępcy zazwyczaj nie działają sami. Po uzyskaniu niezbędnych informacji, jak np. pełnego dostępu do konta bankowego, wykonują przelew do osób trzecich. Oczywiście osoby współdziałające z przestępcą również zostają ukarane np. za pranie brudnych pieniędzy, czyli wykonywanie nielegalnych transakcji. Sprawca całego przestępstwa może trafić do więzienia nawet na 10 lat. Również ogromne kary poniosą firmy, które dopuszczają się wycieku danych osobowych swoich klientów. Grzywna w niektórych przypadkach może sięgać kilkunastu milionów złotych.

Artykuł opracowany przez specjalistów www.pozyczka-city.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2