Camilleri – twórca postaci Montalbano nie żyje

W środę 17 lipca 2019 rano w Rzymie w wieku 93 lat zmarł jedyny w swoim rodzaju człowiek,  Andrea Camilleri. Niewielu jest prawdziwych pisarzy, których uwielbiamy za ich książki, ale też którzy tworzą kultowe postacie i wpływają na nasze postrzeganie świata. Andrea Camilleri był jednym z nich. Nie tylko wymyślił postać komisarza Montalbano, ale przede wszystkim był propagatorem idei demokracji, równości i godności, był swojego rodzaju przewodnikiem.

Camilleri urodził się w 1925 r. w sycylijskim Porto Empedocle, a od wielu dziesiątek lat mieszkał w Rzymie. Był scenarzystą, wystawiał sztuki teatralne. Przez 20 lat wykładał reżyserię we włoskiej Akademii Sztuki Dramatycznej. Jako literat zaistniał w 1978 r. powieścią „Tok rzeczy”, którą odrzuciło wcześniej 14 wydawnictw. Ze względu na swój późny debiut uważany był za prawdziwy fenomen. Wszystko w jego życiu się zmieniło w 1994 r., gdy stworzył postać komisarza policji Montalbano. „Kształt wody”, pierwsza książka o charyzmatycznym policjancie pracującym w wymyślonym sycylijskim miasteczku Vigata, odniosła ogromny sukces. Ciekawostką jest, że nazwisko bohatera to hołd złożony ulubionemu pisarzowi, Hiszpanowi Manuelowi Vazquezowi Montalbanowi.  Seria o komisarzu Salvo Montalbano – znakomitym śledczym, a także erudycie i smakoszu składa się z 27 książek. Nakręcony na ich podstawie serial „Komisarz Montalbano” oglądają w telewizji RAI miliony widzów. Łączną liczbę widzów na świecie obliczono na 1,2 mld.

Jego książki czytane są przez kilka pokoleń czytelników. Jedni zachwycają się sposobem opisywania sycylijskiego świata i obyczajów, a nawet potraw, jakie zjada komisarz – koneser smaków i miłośnik sycylijskiej kuchni, autor podaje nawet przepisy na niektóre dania. Inni doceniają język jego powieści, będący doskonałym połączeniem włoskiego i sycylijskiego dialektu. Jeszcze inni poszukują na Sycylii miejsc opisanych w kryminałach, a potem pokazanych w serialu – szczególne pielgrzymki udają się do rzekomego mieszkania Moltalbano, mimo że akcja książek Camilleriego toczy się w wymyślonym miasteczku .

Niezwykle pracowity, publikował kilka książek rocznie, także eseje i wspomnienia. W sumie napisał ich ponad 100. Na świecie sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy jego książek. Ze względu na kłopoty ze wzrokiem, ostatnie swoje prace dyktował. U szczytu swej popularności Andrea Camilleri opublikował też powieści o wielkich malarzach, m.in. o Caravaggio i Renoirze.

Śmierć Andrei Camillerego wywołała ogromne poruszenie.

Prezydent Włoch Mattarella podkreślił, jak wielką pustkę pozostawił w kulturze włoskiej. Trudno się z nim nie zgodzić. Luca Zingaretti czyli filmowy Montalbano na istagramie napisał, że zawsze będzie w jego głowie   'Montalbano sono!’  niezależnie od tego gdzie się znajdzie czy co mu zawodowe życie przyniesie. Oraz jak bardzo będzie mu brakować jego przewodnika i przyjaciela…

Odszedł nie tylko wielki pisarz, ale wrażliwy człowiek, który ze swoim nieśmiertelnym papierosem u ustach komentował zagadki tego świata. Zostawił po sobie pustkę, ale na szczęście i swoje książki…

Korespondencja: Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *