Szef  idealny, czyli najważniejsze kompetencje menedżerskie

Mówi się, że ludzie odchodzący z danej firmy zmieniają szefa a nie pracę.

I chyba jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Wiele osób czuje się w pracy dobrze, kiedy na czele zespołu jest osoba szanowana, profesjonalna i od której możemy się wiele nauczyć.

Foto: Pixabay

Możemy sobie też zadać pytanie czy takim szefem trzeba się urodzić, czy możemy się jednak nauczyć sztuki bycia mądrym liderem.
Jaki w praktyce powinien być zatem szef idealny, który sprawi, że nasz tydzień pracy nie zaczyna się od słów “nie lubię poniedziałku”?

Oto najczęściej wymieniane cechy dobrego pracodawcy i szefa:

  1. Dbałość o terminowe i odpowiednie wypłaty.

Mimo, że podejmujemy pracę z wielu różnych powodów, nie możemy ukryć, że pracujemy głównie z chęci zarabiania. Choćby nasz szef wydawał nam się mało przystępny, trzymający się na dystans i może nawet zarozumiały, jego dbałość o wynagradzanie pracowników uczyni go szefem, jakiego szukamy i którego szanujemy.

  1. Stwarzanie dobrej atmosfery w firmie

W pracy spędzamy ogromną ilość naszego życia i nikt z nas nie chce się w niej nadmiernie stresować czy też źle czuć. Pracodawca, który dba i odpowiednio ingeruje w stworzenie dobrej atmosfery, jest zawsze bardzo ceniony. Zgodnie z powiedzeniem, ryba psuje się od głowy…Jeżeli szef nie kontroluje emocji, z dużym pradopodobieństwem spotkamy się w firmie np. z pokrzykiwaniem czy publicznym zwracaniem uwagi pracownikom także przez pozostałe kadry kierownicze. Natomiast szef, który okazuje szacunek pracownikowi i kieruje do niego uwagi na osobności, nie wprowadzając go w ten sposób w zakłopotanie przed całym zespołem, daje przykład kultury zarządzania w swojej firmie. Takie postępowanie szefa procentuje dobrą atmosferą wśród członków zespołu.

  1. Umiejętność motywacji.

Jak mawiał Napoleon, “główne zadanie lidera polega na budzeniu nadziei u innych”. Dobry pracodawca wie, że każdy pracownik potrzebuje odpowiedniej motywacji.

Może ona być bardzo różna, np. finansowa. Motywować może także możliwość awansu. Dla wielu osób motywacją jest też dostęp do wiedzy w przedsiębiorstwie i uczenie się nowych kompetencji.

  1. Umiejętność słuchania i chęć zrozumienia.

Sama pozycja szefa sprawia, że łatwiej jest nam sobie wyobrazić go kiedy do nas mówi lub wydaje polecenia, niż nas słucha. Cenimy sobie jednak pracodawców, którzy nie tylko potrafią nas wysłuchać ale także starają się rozumieć nasz punkt widzenia. Brzmi idealistycznie? Pewnie tak, ale coraz więcej menedżerów zarządzających zespołami zdaje sobie sprawę, że znalezienie czasu na wysłuchanie pracownika i chęć zrozumienia go, zapobiega częstym zmianom wśród pracowników w firmie.

  1. Dbałośc o rozwój pracowników.

Czy zdarzyło Ci się, że aby wykonać nowe obowiązki w pracy, musieliście szukać informacji na własną rękę lub samodzielnie się douczać? Czy nie pojawiało się Wam wtedy przemyślenie, “ja tu się stresuję, a gdzie w tym wszystkim jest mój szef?” Idealny szef wysyła swoich pracowników na szkolenia, które mogą pomóc im nie tylko w wykonaniu zawodowych obowiązków ale także przygotować do przyszłej kariery.

  1. Dbałośc o dostęp do nowych technologii i odpowiednie narzędzia pracy.

Po co nam nowe urządzenie, skoro możemy pracować jak dotychczas?

Taką postawę wykazują pracodawcy, którzy boją się zmian i nowych technologii.

Na postawie w stylu “sprawdzone metody są najlepsze”, może stracić jednak cała firma. Pracownik, który nie może sie doprosić nowszego sprzętu do pracy lub kiedy brakuje mu podstawowych narzędzi, nie tylko jest mniej wydajny ale pracuje w przeświadczeniu, iż nie dba się o jego potrzeby.

  1. Brak faworyzowania.

Zdarzają się z sytuacje, kiedy szef ma tzw. pupila czy inaczej mówiąc faworyta. W oczach zespołu pupil zwykle jest pracownikiem “miernym ale wiernym” i jego wysoka pozycja w firmie zwykle nie zależy od kompetencji zawodowych ale od umiejętności “przymilenia się szefowi” lub co gorsza, „uprzejmego donoszenia” na pozostałych pracowników. Taka sytuacja przez członków zespołu zwykle odbierana jest jako niesmaczna i tworzy niepotrzebne podziały, psując atmosferę w pracy. Dobry szef nie faworyzuje. Każdy pracownik powiniem mieć poczucie, że jeżeli dobrze wykonuje swoje obowiązki, jest za nie ceniony na równi z innymi.

  1. Umiejętność zarządzania.

Możemy mieć do czynienia z pracodawcą, który jako człowiek spełnia wszelkie warunki osoby, którą szanujemy, ale jako szef, nie sprawdza się najlepiej. Powodem może być brak umiejętności zarządzania ludźmi. W pracy bardzo ważna jest organizacja, jasność wydawanych poleceń oraz zrozumiałe zasady współpracy. Kiedy dobrze znamy zakres naszych obowiązków i w firmie jest klarowny system kontroli, pracujemy wydajniej nie tworząc chaosu.

  1. Etyczne postępowanie i kierowanie się wartościami.

Jest to najwyższy poziom oceny naszego szefa. Cenimy pracodawców, którzy swoją postawą udawadniają, że kierują się wartościami. Ustalają je dla swojego przedsiębiorstwa i dbają, aby były wdrażane i szanowane przez innych.

Co oznacza być dobrym pracodawcą? Podsumowując najbardziej pożądane cechy dobrego pracodawcy, możemy powtórzyć zalecenie widoczne na zdjęciu naszego artykułu: „Bądź liderem a nie szefem”.

Opracowanie: Anna Czerwińska, Economistka i doradca podatkowy we Włoszech, korespondentka ds. ekonomicznych i gospodarczych, autorka bloga Italia&Polonia w Biznesie
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *