CYTRONY Z DIAMANTE. ZIELONE ZŁOTO WŁOSKIEJ KALABRII

Przepiękne wybrzeże cedrowe, położone w północnej części Morza Tyrreńskiego, słynie nie tylko z widoków zapierajacych dech w piersiach, ślicznych plaż i krystalicznie czystej wody. W regionie znajdują się uprawy najlepszych cytronów na świecie, czyli cytronów z Diamante (Citrus Medica 'Diamante’, Cedro liscio di Diamante). Wybrzeże zostało nazwane riwierą cedrową (Riviera dei Cedri) właśnie od rosnących tam cytronów, które ukochały sobie kalabryjski klimat.

Foto: Pixabay

Niektórzy naukowcy twierdzą, że roślina ta pochodzi z Chin lub z Indii. Inni uważają, że z Persji (dzisiejszy Iran). Wszyscy są jednak zgodni co do tego, że cytrony były na pewno znane przez Egipcjan już 4 tysiące lat temu. W czasach starożytnej Grecji rośliny te stosowane były w przypadkach ukąszenia przez węże. Starożytni Rzymianie używali ich jako środków odstraszających owady i inne insektów lub hodowali jako rośliny ozdobne. Zostały one opisane przez Pliniusza Starszego w jego Historii Naturalnej (Naturalis Storia) jako jabłka assira lub jabłka z Mezopotamii.

Cytrony związane były z kultem religijnym. W Biblii wzmianki o nich pojawiły się około 70 razy, nazywano je’ zakazanym jabłkiem rajskiego ogrodu’. Rośliny te mają fundamentalne znaczenie dla judaizmu – święte księgi żydowskie wspominały o ich owocach (Etrog) już kilkaset lat p. n. e., nazywając je 'owocem najpiękniejszego drzewa’. Cytrony są symbolem żydowskiego święta Sukkoth (Kuczki, Święto Namiotów), dlatego przedstawiciele środowisk żydowskich przyjeżdżają na przełomie lipca i sierpnia do Kalabrii, aby nabyć te owoce.

Foto: Pixabay

W Indiach cytrony również związane są z kultem religijnym i nazywane 'rękami Buddy’.

Cytron jest jest niewielkim, wolno rosnącym krzewem. Owoce mają kolor zielono – żółty, kształt owalny lub kulisty i ważą około 1 kilograma. Skórka jest gruba, twarda i pomarszczona, ma żółty kolor i słodki zapach. Miąższ, który nie jest zbyt soczysty, charakteryzuje się słodko – kwaskowatym smakiem oraz bardzo przyjemnym, intensywnym aromatem.

Roślina jest niesamowicie delikatna, potrzebuje ciepłego klimatu i dosyć dużo wody. Hodowla cytronów jest bardzo trudna, wymaga pełnego zaangażowania i pasji, najczęściej też jest ona biznesem rodzinnym – przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Rośliny te są bogate w witaminy (w szczególności w witaminę C), sole mineralne i flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami. Wykazują działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwnowotworowe (rak jelita grubego). Są naturalnym środkiem obniżającym ciśnienie, eliminują wzdęcia i ułatwiają trawienie.

Cytrony znalazły zastosowanie przede wszystkim w przemyśle spożywczym, ale też w farmaceutycznym i kosmetycznym. Cytrony surowe nie są jadalne. Kandyzowane (smażone w cukrze) skórki owoców znajdziemy w panettone (włoskiej drożdżowej babce na Boże Narodzenie) i colombie (włoskiej babce drożdżowej na Wielkanoc) czy w sycylijskich cannoli.

Cannoli, foto: Pixabay

W kalabryjskich cukierniach znajdziemy też też owoce cytronów oblane czekoladą. Z miąższu wyciska się natomiast sok, z którego przygotowuje się specjalny syrop – dodawany do różnych napojów, tortów czy naleśników.

Bardzo popularny i ceniony nie tylko przez tubylców jest także liker z cytronów (Liquore di Cedro). Sokiem z miąższu polewa się letnie sałatki z tuńczykiem i fenkułem oraz dodaje się do ryb. Cytrony odgrywają niesamowicie ważną rolę w przemyśle perfumeryjnym. Wraz ze swoją kuzynką bergamotką wchodzą w skład większości kompozycji zapachowych. Są również składnikiem toników i kremów do twarzy, balsamów do ciała oraz środków, które odstraszają komary.

Wszystkich turystów odwiedzających Wybrzeże Cedrowe (rozciągające się od Cetraro do Tortory) zachęcamy, aby oprócz wygrzewania się na plażach i kąpieli w morzu zwrócili również uwagę na hodowle tych niesamowitych roślin, nie bez powodu nazywanych zielonym złotem Kalabrii.

Korespondencja z Kalabrii: Józefina Plesner

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *