Jak „pozbyć się” psa na wakacje… człowieku czy ty masz sumienie?!

600 psów jest porzucanych dziennie, a  ich liczba niepokojąco wzrasta.

Okres letni to najsmutniejszy sezon dla porzuconych czworonogów, niestety ich liczba wzrasta z roku na rok. Każdego roku w samych  Włoszech szacuje się około 150 tysięcy,  w Polsce około 100 tysięcy porzuconych psów. Wskaźnik ich  śmiertelności jest alarmujący: ok 80%  z nich umiera… z głodu, zimna, w wypadkach drogowych i z powodu chorób. Kto wyrzuca zwierzęta domowe  musi wiedzieć, że w ten sposób skazuje je na cierpienie i często śmierć….

Tragiczny okazuje się sezon letni,  od czerwca do sierpnia, szacuje się około 60 tysięcy porzuceń  w ciągu trzech miesięcy … Statystycznie  20 tysięcy miesięcznie, czyli około 600 psów dziennie.!

Tak  często zaczyna się „pieskie życie psa” ,które stworzył im ich  pan … Człowieku czy ty masz sumienie?! Popatrz prosto w oczy psiakowi, on tak zawsze patrzy wiernie i z miłością jest ci oddany, cieszy się zawsze  na twój widok, nawet gdy nieraz bywasz zły  … Czy on zasługuje na taki los.? On za tobą wskoczy w ogień, a ty po prostu go wyrzucasz jak starą zabawkę, jak rzecz , zadajesz mu ból i cierpienie, przywiązujesz do drzewa , czasem katujesz go  na śmierć , zostawiasz na ulicy ….i odjeżdżasz autem z piszczącymi kołami, kurząc na zakręcie żeby  tylko czasem się nie uwolnił i cię nie znalazł. Skazujesz go na powolne konanie i spokojnie sobie jedziesz na twój zasłużony urlop po dokonanym przestępstwie. Jeszcze raz pytam gdzie ty masz sumienie?? Podpowiem ci , że są rozwiązania godne psa i godne odpowiedzialnego człowieka .

Nie porzucaj ! Znajdz rozwiązanie.

Jak z czystym sumieniem „pozbyć” się psa na wakacje

Żyjemy w czasach kiedy wakacje z psem są  coraz bardziej powszechne, wiele hoteli zgadza się na pobyt  naszego pupila , możemy wejść do baru czy restauracji a nawet na plaże, poszukajmy takich miejsc! Jeśli natomiast nie chcemy lub nie możemy  wprowadzić  takiej opcji, oddajmy pupila w dobre ręce  znajomym , rodzinie czy odpłatnie osobom , które kochają zwierzęta i chętnie zaopiekują się nimi podczas waszej nieobecności. Coraz więcej powstaje pensjonatów dla zwierząt . Trzeba tylko chcieć i zaplanować, jeśli kochasz zwierzęta to kochaj odpowiedzialnie. Jeśli pies jest członkiem rodziny i tak go traktujesz  dobre rozwiązanie zawsze się znajdzie!  Nie porzucaj nigdy psa. Pies jest jak członek rodziny, dbajmy o niego, zapewnijmy mu godne życie, on nie prosił się do twojego domu, to ty zdecydowałeś żeby go mieć, to ty jesteś odpowiedzialny za jego los. Nigdy nie traktuj go jako zabawki, poświęć mu swoją uwagę, czas, opiekę a jeśli uważasz, że to zbyt dużo … zanim weźmiesz psa do domu, zastanów się głęboko.

Porzucenie psa  jest przestępstwem!

Porzucenie psa to okrucieństwo. Za znęcanie się nad zwierzęciem w Polsce grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 oraz wysokie kary pieniężne nawet 100 000 złotych. We Włoszech kara wynosi do roku pozbawienia wolności z grzywną nawet do 10 000 euro.

Co czuje porzucony pies?  Na początku  silny stres, strach , tęsknotę, dyskomfort psychiczny, potem głód, łaknienie, nieufność… Prawdopodobnie porzucony pies ma świadomość 3-letniego dziecka, nie bardzo rozumie sytuację, ale  bardzo cierpi, wypełniając czas poszukiwaniu i wypatrywaniem właściciela, niektóre psy są w stanie nawet łzawić jak ludzie….

Ciekawostki o psach

Pies potrafi słuchać i rozumieć co do niego mówimy, jest w stanie zrozumieć około 250 słów i gestów.

Psi węch jest od 10 000 do 100 000 razy czulszy od ludzkiego.

Psy widzą nie tylko czarno-biało, ale i pochodne żółtego i niebieskiego.

Psy i ludzie mają ten sam rodzaj snu REM. Ruchy, które pojawiają się podczas snu, są oznakami tego, że twoje zwierzę śni.

Psy mają gruczoły potowe w opuszkach łap, ale aby się schłodzić dyszą.

Nie podawaj psu czekolady!   Dla nich to trucizna zawiera toksyczną dla nich teobrominę,

Psy  potrafią odczuwać zazdrość, wytwarzają oksytocynę która jest  odpowiedzialna za umiejętność wyrażania uczuć.

Burza czy fajerwerki  wytwarzają specyficzną częstotliwość dźwięku, którą wychwytuje psie ucho i której odbiór jest dla nich bolesny .

Pierwszą istotą w kosmosie  był  pies, a nie człowiek a dokładnie suczka o imieniu Łajka.

Korespondencja: Aneta Malinowska,  autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *