Turniej interkontynentalny: Polki bez awansu na Igrzyska Olimpijskie. W piątek do gry wkraczają nasi mistrzowie świata

Najważniejszym celem siatkarek i siatkarzy jest bez wątpienia zakwalifikowanie się do Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się już za rok w Tokio. Awans na Igrzyska wywalczyć można w turnieju interkontynentalnym lub kontynentalnym. W pierwszym etapie kwalifikacji bierze udział 24 najwyżej sklasyfikowanych reprezentacji w rankingu FIVB, podzielonych na 6 grup. Awans uzyskuje najlepsza drużyna z każdej grupy (6 drużyn żeńskich i 6 męskich). Przegrani o upragnioną kwalifikację mogą walczyć jeszcze w styczniu 2020 roku w turnieju kontynentalnym – awans zdobędzie najlepsza reprezentacja z każdego z 5 turniejów (Europa, Afryka, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Azja z Oceanią). W turnieju europejskim wystąpi 7 najlepszych drużyn w rankingu CEV i gospodarz. W turnieju tym nie zagrają ekipy, które już wcześniej wywalczyły awans.

Właśnie zakończył się turniej interkontynentalny siatkarek (Polki miały zbyt niski ranking, ale zagrały w nim, ponieważ wycofały się Kubanki). Nasze reprezentantki nie wywalczyły przepustki do Tokio – wygrały z Portoryko (3:0) i Tajlandią (3:2),ale uległy obecnym mistrzyniom świata – Serbkom – 1:3.

Awans w turnieju interkontynentalnym wywalczyły obok Serbek – Chinki, Amerykanki, Brazylijki, Włoszki i Rosjanki. Polki będą zatem walczyć o prawo gry w Tokio w turnieju europejskim, gdzie największymi faworytkami będą z pewnością Holenderki.

W piątek (9 sierpnia) rozpocznie się natomiast turniej interkontynentalny siatkarzy. Polacy trafili do trudnej grupy D, w której zmierzą się ze Słowenią, Tunezją i silną Francją.

Nasi mistrzowie świata już od dawna zapowiadają, że Igrzyska Olimpijskie są dla nich najważniejszym celem, a z Tokio chcą przywieźć medal – i to ten z najcenniejszego kruszcu.

Korespondencja: Józefina Plesner

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *