Mandat na włoskich drogach… lepiej zapłacić od ręki

Wakacje we Włoszech na 4 kółkach … należą raczej do rzadkości? Większość turystów lata samolotem, ale nadal są rodziny i grupy przyjaciół, które chcą przyjechać do Bel Paese samochodem, aby pojeździć i zwiedzić więcej niż jeden region. Wielu z Was wciąż mnie pyta, gdzie można wynająć mieszkanie lub co jest interesującego do obejrzenia. Nadal istnieją przedsiębiorcy, którzy przyjeżdżają w interesach własnym środkiem transportu.
Ale jeśli przyjedziecie do Włoch samochodem… i zatrzyma Was policja???

Może być to zwykła kontrola lub niewielkie wykroczenie kodeksu drogowego. Komórka w ręku? Nie zapięte pasy? Przekroczenie limitu prędkości?
Zagraniczny kierowca w tym momencie, bez względu na to, czy prowadzi zwykłe cinquecento, czy tira z przyczepą firmy dla której pracuje – otrzymuje natychmiast mandat i natychmiast musi go zapłacić. Jeśli chce go zakwestionować, to płaci kaucję, a później drogą prawną dochodzi swoich racji. Często nie znając języka nie rozumie co mówi do niego policjant, ale płaci.
Z powodu trudności w otrzymaniu zapłaty za mandaty  wystawione obcokrajowcom, we Włoszech, weszły w życie przepisy, że mandat musi być zapłacony na miejscu. Nie macie gotówki? To nie problem, będziecie dowiezieni do najbliższego bankomatu. I radzę Wam to zrobić. Kto nie może zapłacić od ręki, niestety będzie miał zarekwirowany samochód, dopóki opłata nie zostanie uiszczona. W ten sposób podróż stanie się dużo droższa. Procedura konfiskaty jest dość kosztowna, chodzi o kilkaset a nawet tysiąc euro… plus mandat.

Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj.
Podobny problem będą musieli rozwikłać roztargnieni kierowcy przy złym parkowaniu. Uwaga na oznakowania drogowe. Czytajcie uważnie i dopytujcie. Latem jest łatwiej o sytuacje, w których to place lub duże parkingi w ciągu jednej nocy stają się sceną dla imprez i festynów. Być może parkujecie codziennie w tym samym miejscu, ale jeśli w każdą np. środę właśnie tam jest bazar… nie odnajdziecie już rano swego pojazdu. Będzie on odholowany. Będziecie musieli go szukać na miejskim parkingu strzeżonym, zapłacić za parking i holowanie. I nie tylko koszt jest przerażający, ale i procedura. Trudno jest się zazwyczaj porozumieć po angielsku, znaleźć osobę, która ci wskaże miejsce postoju samochodu i dlaczego został przestawiony?… Wielokrotnie wyjaśniałam moim krajanom: że samochód nie został skradziony, gdzie mają go szukać i jak dostać się do samochodu środkami komunikacji publicznej. Często pomoc językowa choćby przez telefon jest niezbędna.

Kolejną pułapką dla zagranicznego turysty jest bramka na autostradzie. Przejedziesz i nie weźmiesz biletu lub wiatr czy przeciąg wyrwał Ci go z rąk? Z czym teraz podjedziesz do budki przy zjeździe? W momencie kiedy musisz zapłacić kasjer da Ci taki czek, który nalicza koszt od samego początku całej autostrady. To może kosztować nawet 100 euro. Żeby uniknąć tej zapłaty trzeba znaleźć i pójść do otwartego okienka Punto Blu.

Pamiętaj: w momencie kiedy się zorientujesz, że nie wziąłeś biletu na wjeździe (gdzie napisana jest data, godzina i miejsce wjazdu), natychmiast zjedź z autostrady i postaraj się przypomnieć, o której godzinie i gdzie wjechałeś. Personel na bramce, wyjaśni Ci procedurę, ale jeśli nie rozumiesz języka włoskiego, weź dokument jaki Ci dadzą i zwróć się do kogoś z doświadczeniem w tej materii. Z tym prowizorycznym rachunkiem, numerem rejestracyjnym wozu będziesz mógł wszystko rozstrzygnąć drogą mailową, nawet po powrocie do domu. Kamery autostrady nagrywają każdy wjeżdżający samochód, weryfikując dane pechowego kierowcy ustalają w ciągu kilku dni moment wjazdu i dostaniecie informację o wysokości i sposobie opłaty za autostradę. Niestety na stronie internetowej tylko kierowcy włoscy mogą rozwiązać problem online. 

Korespondencja: Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.
2 thoughts on “Mandat na włoskich drogach… lepiej zapłacić od ręki

 1. Ola

  Podobnie to działa w Polsce i innych krajach UE. Każdy obcokrajowiec (nie tylko Włoch) popełniający wykroczenie drogowe jest obowiązany do zapłaty mandatu karnego gotówkowego. W przypadku obcokrajowców (tych którzy nie mają meldunku na terenie RP) nie stosuje się mandatów karnych kredytowanych.

  Reply
 2. Trent

  Kierowcy wybierajacy sie za granice powinni prewencyjne uzbroic sie w pokazna sume pieniedzy na wypadek gdyby zdarzylo im sie zlapac mandat. Dlaczego? Bo beda musieli zaplacic go od razu. Chyba, ze chca narazic sie na niemile konsekwencje.
  Юридическая консультация по недвижимости спб – Зайцев и партнеры

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *