Polacy emigrują z Włoch

Dane statystyczne potwierdzają spadek liczby polskich obywateli we Włoszech. Dlaczego Polacy emigrują z Włoch?

Polscy  mieszkańcy Włoch stopniowo zaczynają opuszczać piękną Italię. W ostatnim dziesięcioleciu z roku na rok notuje się spadek liczby osób  mieszkających w tym kraju. Statystyka demograficzna z  1 stycznia 2019 – ISTAT  wyraźnie wskazuje malejącą liczbę mieszkańców oraz ich stan z poprzednich lat.

Obecnie we Włoszech mieszka na stałe 94tys. 200 obywateli polskich. Najwyższy wskaźnik miał miejsce w 2011 roku, kiedy to zarejestrowano 109tys.018 polskich mieszkańców, ale  już rok później zanotowano nagły spadek – 87,749. Następnie do roku 2015 zanotowano niewielki wzrost liczby Polaków, ale już od  roku 2015 liczba ta systematycznie maleje  z roku na rok .

Dlaczego Polacy emigrują  z Włoch?

Jest wiele przyczyn, jedną z nich jest na pewno kwestia finansowa czyli słabo płatna praca. We Włoszech od około 10  lat zarobki niemal  stoją w miejscu, a nawet jak podają statystyki, zmniejszyły się o ok. 2 procent. W Polsce natomiast od 10 lat  notuje sie  wzrost płacy średniej krajowej i minimalnej. Jeśli ktoś pracuje we Włoszech i musi wydać pieniądze w Polsce dziś nie zawsze się to opłaca. Poza tym we Włoszech znacznie wzrosły opłaty za wynajem i bieżące rachunki, co jest powodem niechęci  do pozostania tu na dłużej. Wiele osób wraca do Polski ale część decyduje się wyjechać do innych krajów, najczęściej do Wielkiej  Brytanii, Niemiec, Holandii, Irlandii czy Austrii, gdzie proporcjonalnie zarabia się lepiej.

We Włoszech niestety nie ma także ustalonej płacy minimalnej, stąd często zarobki mogą być naprawdę skromne, a podatki pozostają bardzo wysokie, co znów zniechęca do inwestowania  czy założenia własnej  działalności.

Dziś życie we Włoszech nie jest łatwe,  stopa bezrobocia jest wciąż wysoka, a pracując na pełnym etacie, często trzeba też dorabiać. Część Polaków po prostu wraca do kraju na zasłużoną emeryturę, część z powodów osobistych. Niewielu Polaków decyduje się wybrać właśnie Włochy na emigrację, obecny spadek liczby Polaków we Włoszech będzie się na pewno pogłębiał.

Dziś Polacy mają apetyt na Włochy, lecz raczej jako turyści, jest ich coraz więcej, jednak żeby tu pozostać na stałe,  trzeba naprawdę się zastanowić czy warto.

Fenomen emigracji dziś dotyczy także samych Włochów, wielu młodych ludzi decyduje się wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszych perspektyw, a co ciekawe, coraz więcej z nich wybiera także Polskę.

Korespondencja: Aneta Malinowska,  autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *