Wiśnie – co warto o nich wiedzieć?

Owoce wielu rodzajów drzew i krzewów zaczynają dojrzewać od pierwszej połowy lata. Należą do nich wiśnie. Posiadają one sporo witamin oraz cukrów, a co więcej – mają one właściwości zdrowotne. Jak dbać o uprawę wiśni? Dowiedzą się tego Państwo z tego artykułu – zapraszamy do lektury!

Jak pielęgnować wiśnie? 

Wiśnie, tak jak czereśnie, powinny rosnąć w miejscu, gdzie mają spory dostęp do słońca. W przeciwieństwie do czereśni są one jednak dużo prostsze w uprawie. Są to niewielkie drzewa o pokroju krzaczastym albo o koronie wysokości najwyżej 5 metrów, dlatego też mogą być hodowane niemalże w każdym ogrodzie. Jeżeli zależy nam na wydłużeniu okresu zbioru tych owoców, to warto pomyśleć o posadzenie dwóch różnych odmian.

Czas dojrzewania owoców jest zależny od ich odmiany. Niektóre z nich, wczesne, takie jak Favorit, dojrzewają dopiero po czterech tygodniach od pojawienia się pierwszych czereśni. Najwięcej wiśni dojrzewa w lipcu. Natomiast te najpóźniejsze odmiany czyli Schöne von chatenay, można zbierać nawet jeszcze w połowie sierpnia.

Wiśnie, w zależności od odmiany, posiadają różną zawartość cukru w owocach. Najsłodsze owoce to te dojrzałe, gdzie bezproblemowo można oderwać szypułki od gałązek. Najlepiej dokonywać zbiorów wiśni o poranku, kiedy jest jeszcze chłodno. Najlepiej je przetrzymywać w chłodnych miejscach, aby uniknąć gwałtownego obniżenia zawartości cukru oraz substancji aromatycznych.

Cięcie wiśni

Zalecane jest cięcie wiśni w lecie, po zbiorze owoców. Ważna jest kwestia tego, jak wygląda forma odmiany. Niektóre z nich, na przykład Gerema, Morellenfeuer czy Schattenmorelle, owocują na pędach jednorocznych o długości 20 – 40 cm. Pędy wieloletnie natomiast owocujące krótkopędy z 2 – 3 pąkami kwiatowymi tworzą na wierzchołkach. Jeżeli nie chcemy dopuścić do ogałacania się niższych fragmentów gałęzi, to powinniśmy skrócić każdy rózgowaty pęd przy rozgałęzieniu skierowanym na zewnątrz i w górę.

Istnieją także odmiany, takie jak Karneol, Morina czy Safir, których pędy są wyprostowane w górę. Owocują one na pędach jednorocznych oraz na starszych krótkopędach. Takie wiśnie nie powinny być zbyt mocno przycinane. 

Jak zapobiegać chorobom wiśni?

Wiśnia jest drzewem, które posiada wiele zalet. Dzięki owocom z niego możemy zrobić domowe dżemy, kompoty czy też zjeść je na świeżo, tuż po ich zerwaniu. Jednakże decydując się na jej hodowlę powinno się też dbać o zdrowie i jakość drzew. Są one podatne na różne choroby i jeśli nie zostaną w porę rozpoznane i wyleczone, to może się zdarzyć sytuacja, w której owoce będą złej jakości, a czasami też dane drzewo może zacząć umierać. Choroby mogą być wywoływane przez bakterie oraz szkodniki, jednakże najczęściej są one wywoływane przez różne grzyby, które są najczęściej odpowiedzialne za zakażenia.

Jak jednać można temu zapobiegać? Przykładowo, aby na wiśniach nie pojawiały się wycieki, w postaci bursztynowej, gęstej i lepkiej cieczy, przez które drzewa zaczynają zamierać, powinno się sadzić drzewa w optymalnych miejscach, dokonywać fachowych cięć oraz odpowiednio wcześnie zwalczać choroby oraz mszyce. Profilaktycznie warto też stosować odpowiednio dobrane opryski.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem sklep.poradnikogrodniczy.pl – ogrodniczym sklepem internetowym
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *