Sztuczna inteligencja napisze tekst za dziennikarza – to już nie mrzonka

Miały odciążyć pracowników, ale teraz mogą zmienić oblicze niektórych branż lub nieodpowiedzialnie używane doprowadzić do nadużyć. Mowa tu o technologiach przetwarzania tekstów. Ten artykuł pisze jeszcze osoba czy program komputerowy? Bo jeśli np. Associated Press publikuje depesze napisane przez sztuczną inteligencję, to i inni mogą …. Technologie przetwarzania tekstów nieodpowiednio wykorzystywane mogą okazać się groźne. W styczniu 2019 roku OpenAI wydała oświadczenie, że jej program komputerowy do generowania tekstów pozwala na tworzenie np. fake newsów.

Sztuczna inteligencja jest odpowiedzią na konieczność przetwarzania tekstów i ich zrozumienia. Coraz częściej proste, powtarzalne czynności mogą wykonywać maszyny. Zwalnia to pracownika z rutynowych prac, dając mu czas na proces twórczy. Dziś poprzez odpowiednie oprogramowanie technologia jest w stanie przewidzieć, jakie słowo użyć w odpowiednim fragmencie tekstu czy uzupełnić szablon w prawidłowy sposób.

Obecnie przetwarzanie tekstu wykorzystują największe organizacje, w tym m.in. agencje prasowe. Wspomniana już Associated Press publikuje raporty kwartalne największych spółek właśnie opierając się na pracy sztucznej inteligencji. W ten sposób proste informacje można posłać w świat w ciągu kilku minut od pozyskania danych. Depesze te są nie do odróżnienia od tych napisanych przez dziennikarzy. Strony internetowe wielu amerykańskich gazet używają oprogramowanie do przetwarzania tekstu do relacjonowania ligowych rozgrywek sportowych albo do podawania informacji o klęskach naturalnych. Podobny system używany jest w Skandynawii.

Jest też i tak, jak  w projekcie Reporters and Data and Robots, że dziennikarze wyszukują informacje, ale to sztuczna inteligencja przetwarza te dane na ileś tekstów, rozsyłanych do  gazet. Wszędzie tam, gdzie można pracę zautomatyzować, człowieka może zastąpić maszyna.

Jednak tak daleko posunięta automatyzacja w przygotowywaniu tekstów dziennikarskich to także ryzyko. Już zostały stworzone oprogramowania do tworzenia tekstów nieprawdziwych, a to prosta droga do generowania na ogromną skalę automatycznych fake newsów.

Ten tekst jeszcze przygotował człowiek. Jeszcze…..

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *