Aranżacja ogrodu – Corten

Każdy z nas poszukuje nietuzinkowych rozwiązań do ogrodu, które nadadzą mu niepowtarzalny charakter oraz skupią spojrzenie zaproszonych gości. Jednym z elementów, który zachwyci swoją prostotą są popularne w tym sezonie donice z cortenu. Corten nie tylko wyprodukowany został z naturalnych materiałów, który nie oddziałują niekorzystnie na środowisko, ale i odznaczającymi się dużą wytrzymałością na uszkodzenia. Jest to niewątpliwą zaletą, gdyż zarówno ceramika, jak i plastik podatne są na uszkodzenia mechaniczne.

Corten – czym jest ten uniwersalny materiał?

Corten to niezwykle ciekawy materiał, który w ostatnich latach zyskał dużą popularność pośród architektów krajobrazu. Ta niezwykła stal, która w procesie rdzewienia, uzyskuje niepowtarzalny kolor. Wraz z upływem lat, wykonane z niego przedmioty zyskują na swoim wyglądzie. Warunki atmosferyczne charakterystyczne dla klimatu umiarkowanego, w którym znajduje się Polska, znacznie przyspieszają proces starzenia się materiału.

Donice z cortenu – zalety produktów wykonanych ze stali cortenowej

Donice wykonane z cortenu łączą w sobie funkcjonalność oraz nowoczesny design. Doskonale sprawdzą się zarówno w tradycyjnych ogródkach, jak i nowoczesnych projektach architektonicznych. Doskonale sprawdzą się jako element ozdobny tarasów oraz na balkonach. Wykorzystane w przestrzeni miejskiej mogą tworzyć stopnie, murki i balustrady, które wygradzają przestrzeń.

Elementy ogrodowe wykonane z cortenu cechuje duża wytrzymałość, dzięki czemu przed długie lata nie musimy martwić się o ich konserwację. Pozwoli nam to cieszyć się ogrodem, a także poświęcić więcej czasu roślinom. Corten to niskostopowa stalowa blacha, którą charakteryzuje wyższa od normalnej stali odporność na warunki atmosferyczne.

Corten – aranżacja ogrodu z wykorzystaniem stali

Wszelkiego rodzaju donice umożliwiają stworzenie niebanalnych kompozycji w naszym ogrodzie. Te wykonane z cortenu dodatkowo wzbogacą przestrzeń. Doskonale sprawdzą się  w otoczeniu zielonych krzewów i drzew. Czerwona lub rudawa powłoka, jaka powstaje na ich powierzchni wraz z upływem czasu, będzie doskonale współgrać z wszechotaczającą zielenią.

Elementy ozdobne wykonane z cortenu

Ze względu na łatwość obróbki, ze stali cortenowej można stworzyć wiele zdobiących nasz ogród elementów dekoracyjnych. Niestety donice cortenowe nie należą do lekkich. Z tego względu przed przesadzeniem roślin powinniśmy borze zastanowić się nad miejscem, w którym mają zostać ułożone.

Każdy, kto marzy niebanalnej aranżacji ogrodu powinien zwrócić uwagę na corten. Fakt, iż materiał ten nie należy do najtańszych, gdyż cena donic zaczyna się od kilkuset złotych i może osiągnąć kilka tysięcy, to jednak warto zainwestować w materiał, który nie tylko zostanie przy nas na długie lata, ale wraz z upływem kolejnego roku będzie prezentować się jeszcze lepiej. Tworzący się na jego powierzchni osad, będzie doskonale współgrać z każdym stylem. Bez względu na porę roku donice zawsze będą wyglądać schludnie i przyciągać uwagę obserwatorów.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Poradnikiem Ogrodniczym – największą polską encyklopedią ogrodniczą.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *