Pizza Margherita – włoska królewska pizza ma już 130 lat

Dlaczego królewska? Oto niezwykła historia najpopularniejszej pizzy na świecie.

W czerwcu 1889 roku Raffaele  Esposito został wezwany do pałacu Capodimonte w Neapolu, gdzie gościł król Włoch Umberto I (Humbert I) i jego żona  Margherita  di Savoia (Małgorzata Sabaudzka). Był on najbardziej znanym i docenianym szefem kuchni neapolitańskiej  w pizzerii „Pizzeria di Pietro e basta così” (założonej w 1780 roku).  Na tę okazję wraz ze swoją żoną Rosą Brandi przygotował specjalnie trzy rodzaje pizzy. Pierwsza była na bazie smalcu, bazylii, sera owczego pecorino i pieprzu, druga zawierała pomidory, sardele, czosnek i oregano, a trzecia, ostatnia pizza zrobiona była w kolorach narodowych barw włoskich. Do zrobienia tej pizzy Esposito użył trzech prostych składników: biel mozarelli, czerwień pomidora i zieleń bazylii. Właśnie ta pizza podbiła serce królowej Margherity, a raczej zachwyciła jej podniebienie. Od tego czasu na cześć królowej ten rodzaj pizzy nazwano  pizza margherita.

Czy to prawda?

Wzmianki historyczne podają także, że dzięki tej nazwie kucharz zyskał większą sławę  i często mianowano go także królem kucharzy. Wydaje się, że w ten sposób użył imienia królowej nie tylko aby uczcić królową, ale również dla własnej popularności… Nikt też nie jest w stanie  potwierdzić czy rzeczywiście ten rodzaj pizzy najlepiej smakował królowej, chociaż oczywiście pizze przypadły jej bardzo do gustu. A na ścianie pizzerii do dziś widnieje list oprawiony w ramkę  z dnia 11 czerwca 1889 roku  podpisany przez  Camillo Galli, szefa służby królewskiej, który w imieniu królowej napisał :  «Le confermo che le tre qualità di pizze da Lei confezionate per Sua Maestà la Regina vennero trovate buonissime.»  „Potwierdzam, że wszystkie trzy  pizze, które pan przygotował dla Jej Królewskiej Mości, okazały się bardzo smaczne”.

Jest to dowodem na to, że królowa nie wyróżniła w szczególności trzykolorowej pizzy …. czyżby to był stary chwyt reklamowy?Tego juz pewnie nigdy się nie dowiemy….  Natomiast w setną rocznicę od tego wydarzenia ujrzymy na ścianie przy wejściu do pizzerii tabliczkę upamiętniającą ten historyczny dzień. Dziś pizzeria nazywa się Brandi i nadal jest popularna, chociaż z recenzji klientów wynika, że dzisiejsza pizza nie jest już taka dobra jak kiedyś…..

Pizzeria  Brandi znajduje się na rogu ulic via Chiaia i  via Sant’Anna di Palazzo w Neapolu niedaleko od znanego  placu piazza Plebiscito.

Ciekawoski

  • Co to znaczy Margherita? Margherita to imię żeńskie (Małgorzata), margherita to także stokrotka
  • W rzeczywistości niektóre pogłębione badania filologiczne wskazują, że Pizza Margherita istniała już od końca XVIII wieku i została nazwana tak, ponieważ plastry mozzarelli i bazylii zostały umieszczone na pizzy, tworząc  kwiat przypominający stokrotkę.
  • Pizza Margherita uważana jest za włoską królową kuchni i popularna jest na całym świecie
  • Najstarszym rodzajem włoskiej pizzy jest marinara – pizza wzbogacona o  składniki: czosnek, pomidor, oregano i oliwa z oliwek. Nazwa „marynarska” pochodzi stąd, że głównymi konsumentami pizzy byli  marynarze.
  • Pizza neapolitańska w 2017 roku została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.
  • Pierwsza pizzeria na świecie została otwarta w Neapolu w 1738 roku. Nazywa się „Port’Alba” i służyła do zaopatrywania miejskich handlarzy. Z czasem pojawiły się tu stoły i krzesła, i w ten sposób powstała pierwsza pizzeria. -Prawdopodobnie to Egipcjanie wymyślili pizze  o nazwie  „pita. Byli pierwszą populacją w historii ludzkości, która odkryła zakwasy, wykorzystując  przy tym pierwszy prawdziwy piec na drewno ok . 4000 p.n.e.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.