Wieluń: prezydenci Polski i Niemiec wezmą udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września w Wieluniu prezydenci Polski i Niemiec wezmą udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Główne uroczystości rozpoczną się o świcie, o tej właśnie porze 80 lat temu Luftwaffe rozpoczęło bombardowanie miasta. O godzinie 4.40 zawyją syreny przypominające o bestialskim ataku na bezbronny, pogrążony we śnie Wieluń.

Dotychczas obchody rocznicowe odbywały się o przy ulicy Piłsudskiego – przed II Liceum Ogólnokształcącym. W przeszłości znajdował się tam szpital Wszystkich Świętych, na który spadły pierwsze bomby. W tym roku uroczystości odbędą się jednak na placu Legionów, ponieważ może on pomieścić więcej osób.

foto: Urszula Czerniak
foto:Urszula Czerniak

Prezydenci Duda i Steinmeier mają wygłosić przemówienia, a później złożyć wieńce przy kamieniu upamiętniającym zbombardowanie wieluńskiej Fary. Następnie prezydenci w asyście polskiej i niemieckiej młodzieży przejdą przez miasto – po trasie niszczonych przez Luftwaffe obiektów. Złożą znicze i kwiaty przy kamieniu upamiętniającym zrównaną z ziemią synagogą i przy tablicy, która jest symbolem zbrodni hitlerowskiej na bezbronnej ludności Wielunia i znajduje się przy II Liceum Ogólnokształcącym.

Po porannych uroczystościach prezydenci Polski i Niemiec pojadą na główne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się w Warszawie.

Mieszkańcy Wielunia natomiast wezmą udział w uroczystej mszy świętej (transmitowanej na murach Fary) w intencji cywilów poległych w czasie wojny pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego ks. abp. Wacława Depo.

W 1939 roku Wieluń był niewielkim, liczącym ok. 16 tysięcy mieszkańców miastem, oddalonym 15 kilometrów od ówczesnej granicy z Niemcami. Było to miasto bezbronne, o małym znaczeniu ekonomicznym i strategicznym. Nie stacjonowały tam żadne oddziały wojskowe, nie było ono węzłem komunikacyjnym, nie posiadało również zakładów przemysłowych.

foto: Józefina Plesner

Dokładnie o 4:40, 1 września 1939 roku niemieckie bombowe rozpoczęły masakrę, bombardując Wieluń metodyczne z niewielkiej odległości, ulica po ulicy. Pierwsze bomby spadły na szpital – budynek chroniony konwencjami międzynarodowymi. Bombardowanie trwało do godziny 14 tej, podczas którego Niemcy zrzucili aż 380 bomb, zabijając ok. 1200 osób (w tym dzieci i chorych) i raniąc ponad 2 tysiące. Wieluń został zniszczony pierwszego dnia wojny w 90 procentach!

Motywem przewodnim obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu są słowa 'pamięć i przestroga’,

foto: Urszula Czerniak
foto: Urszula Czerniak

Korespondencja: Józefina Plesner

Zdjęcia: Urszula Czerniak i Józefina Plesner

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 20 = 28