Oczy turystów zwrócone na Sardynię

Z rana, 28 sierpnia br,, potężna burza z piorunami uderzyła w południowej  części Sardynii. W przeciągu 6 godzin na wyspie i morzu miało miejsce prawie 15 tysięcy uderzeń piorunów

Zarejestrowano średnio 25 mm deszczu, 59 mm w Ogliastrze i Capoterra (Cagliari) oraz ponad 30 w Cagliari. W ciągu kilku godzin, spadło tyle deszczu co w ciagu miesiąca.

Podczas gwałtownej burzy piorun uderzył w archiwum sądowe w Nuoro, co spowodowało mały pożar z intensywnym dymem. Na szczęście interwencja straży pożarnej komendy wojewódzkiej była szybka i ognisko zostało zgaszone w zarodku. Udało się ocalić papier i przechowywane w nim teczki. Nie bylo też problemu dla 130 pasażerów i członków załogi lotu Vuelinga, który późnym rankiem, podczas lądowania na lotnisku Cagliari-Elmas z Barcelony został uderzony piorunami.

Prognoza na najbliższe dni nie jest najlepsza, na Sardynii ochrona cywilna przedłużyła do dzisiaj do północy 01.09. czujność na silne burze, wiatr i gradobicie. W pozostałej części Włoch zła pogoda rozciągająca się od głównych wysp po Apeniny i obszary śródlądowe centralnych i południowych Włoch. 

Korespondencja z Sardynii Dagmara Gorska, przewodnicząca Stowarzyszenie Kultury polsko sardyńskiej
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *