31° Międzynarodowe Targi Sana bez widocznej Polski

W dniach od 6 do 9 września w Bolonii, już po raz 31 odbyły się międzynarodowe targi poświęcone produktom bio – tak żywności, jak i kosmetykom. Na 60.000 metrów kwadratowych  podzielonych na SANA FOOD, SANA CARE& BEAUTY i  SANA GREEN LIFESTYLE wystawiło się ponad 1000 firm, w tym około 150 spoza Włoch z prawie 30  państw świata. W tym roku nie wystawiała się o dziwo żadna firma z Polski, choć była np. obecna Estonia czy Słowenia… Zaprezentowano ponad 950 nowości, odbyło się ponad 2500 spotkań biznesowych w których uczestniczyli kupcy z 30 krajów świata.

Zgodnie z informacjami jakie przekazao podczas konferencji prasowej otwierajacej targi, włoski eksport produktów bio w 2018 wzrósł o ponad 10% , przekracząjac kwotę  2, 2 miliarda euro.

Według danych zgromadzonych przez  l’Osservatorio SANA 2019  ponad 77 procent eksportu włoskich produktów bio trafia do Europy, w tym do  do Francji (22%), Niemiec (17%), Skandynawii (7%), Hiszpanii (6%), państw Europy Wschodniej (6%) i Beneluxu (6%). Poza Europą po 6% włoskich towarów bio kupują Stany Zjednoczone i Japonia, zaś do Chin trafia 3%.  Kolejny rynek do podbicia to Rosja, która coraz bardziej docenia produkty bio, w tym włoskie jako symbol dobrej jakości. Warto podkreślić, że Włochy są liderem, jeśli chodzi tak  o ilość firm produkujących bio w Europie jak i ilości ziemi z certyfikatem do takiej produkcji – ponad 2 miliony hektarów, co daje  Italii pierwsze miejsce w eksporcie na naszym kontynencie.

W czasie trwania targowych kongresów wiele miejsca poświęcono tzw.  “Manifestowi Bio 2030”, który w swoich 10 punktach programowych pokazuje w jakim kierunku podążać będzie ta branża.

Jak powiedział Angelo Frascarelli, prezydent Advisory Board Rivoluzione Bio, nawiązując do manifestu  “ Bio to historia sukcesu we Włoszech., możemy powiedzieć, że przeszliśmy „od zielonej rewolucji do biorewolucji”. Czy rozwiązaliśmy problemy?Nie. Obecnie istnieje ryzyko, że produkty bio padną ofiarą swojego sukcesu W tym celu musimy pójść dalej. W jaki sposób? Innowacje, przejrzystość, komunikacja. Co to znaczy? Gospodarka o obiegu zamkniętym, biogospodarka, usługi ekosystemowe w celu wzmocnienia pozytywnych efektów zewnętrznych bio; precyzyjne technologie, biologiczne rolnictwo cyfrowe, cyfrowe etykiety w celu podkreślenia odrębności a także gwarancja prawdziwego produktu bio, który dociera do konsumentów. Kolejna rzecz to komunikacja i świadomości konsumentów w zakresie żywności, tak aby zwiększyć popyt na produkty ekologiczne ”.

Unia Europejska głęboko wierzy w znaczenie produkcji w rolnictwie ekologicznym i z tego powodu wspiera rozwój tego rynku poprzez  bezpośrednie wsparcie dla rolników” – powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich podczas konferencji prasowej otwierającej targi Sana. 

Prezes Bologna Fiere, Gianpiero Calzolari, podkreślając rolę targów Sana w zwiększaniu dynamiki tego sektora i poszukiwaniu nowych kanałów dystrybucji produktów ekologicznych, zapowiedział powstanie nowej inicjatywy jaką będzie w styczniu w ramach Marcaby Bologna Fiere (konferencji poświęconej markom własnym) nazwanej Sana Up, gdzie pokazywane będą nowości z tego sektora.

Targi, gromadzące nie tylko specjalistów z branży, ale otwarte też dla szerokiej publiczności ( po kupieniu dość drogiego biletu!) moim zdaniem muszą bardziej określić swój charakter. W tym roku praktycznie na prawie wszystkich standach odbywała się sprzedaż, przypominając bardziej bazar niż event branżowy. Oczywiście, są tu spotkania biznesowe, choć np w poniedziałek w części przeznaczonej na spotkania B2B nie było nikogo… Są też seminaria, wystąpienia osób z branży, ale jest wrażenie, że jesteśmy w pomieszczeniu z wieloma kioskami z drogimi wyrobami, z rzadka kupowanymi. Jeden pawilon przeznaczono na różnego typu … wyroby różne, od indyjskich szali poprzez wyroby biżuteryjne czy kamienie półszlachetne. Być może jest to oznaka czasów, że każde wydarzenie targowe musi mieć coś do zaoferowania chętnym do kupna, ale według mnie tu było to zbyt widoczne.

Przyznawano nagrody za najlepsze produkty branżowe,  rozmawiano na temat przyszłości rolnictwa czy kosmetyków naturalnych, na targach pojawił się nawetAlessandro Del Piero, niezapomniany napastnik Juve czy Massimiliano Rosolino, świetny włoski ex pływak, jednak ogólnie panująca atmosfera sprzedaży detalicznej trochę, moim zdaniem, kłóciła się z rolą, jaką targi tego typu powinny i chyba odgrywają.  

Kolejna Sana odbędzie się od 11 do 14 września 2020 roku, będziemy mieli okazję przekonać się za rok w jakim podążą kierunku.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
One thought on “31° Międzynarodowe Targi Sana bez widocznej Polski

  1. Ewa Trzcińska

    Jednak była polska firma kosmetyczna na targach Sana – RESIBO, które wystawiało się poprzez swojego włoskiego dystrybutora. Trzymamy kciuki bo produkty z najwyższej półki!
    Ewa Trzcinska

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *