Nomofobia (uzależnienie od smartfona) – plaga XXI wieku. Cichy, niepozorny killer jest ciągle z nami…

Nomofobia (uzależnienie od Smartfona) to  plaga XXI wieku, często nazywana także heroiną XXI wieku, a nawet mordercą.

Czy poczuliście kiedyś strach przed brakiem urządzenia mobilnego/smartfona? Czy odczuwacie jego brak? Czy trudno wytrzymać choć jeden dzień bez zerknięcia w telefon? Bardzo wielu z was odpowie tak…

Mamy do czynienia z najbardziej rozpowszechnioną zależnością w historii świata. Uczeni alarmują, jeśli nie zrobimy czegoś, aby nasz mózg się ,,odtruł”,  przyniesie to poważne  konsekwencje. Niepokojące  badania pokazują, że smartfony mają wpływ na działanie naszego mózgu.

Już w 2012 roku psychologowie wspominali o „uzależnieniu” . System powiadamiania, który nie przypadkowo został wdrożony przez wszystkie platformy ma wpływ na  wytwarzanie dopaminy, substancji powiązanej z przyjemnością, ale także z potrzebą. Każde otrzymane powiadomienie wzmaga potrzebę kliknięcia, poznania wiadomości, napisania  odpowiedzi, nawiązania kontaktu, wyzwolenia instynktu ciekawości wywołanego tym powiadomieniem… Powiadomienia mają również inny wpływ na nasze zachowanie i fizjologię: wchodzimy w  prawdziwą zależność – tak jak bywa to z alkoholem czy narkotykami. – Często zaczyna się odczuwać ogromny stres,  obniżenie satysfakcji, tak więc bierzemy następne „dawki” informacji, które wywołują frustrację, aż do radykalnego obniżenia zdolności koncentracji. Powiadomienia nieustannie przerywają nasz cykl uwagi. Uzależnienie może także doprowadzić do niekorzystnych zmian w ludzkim mózgu.

Naukowcy podpowiadają, że jedynym sposobem jest wstrzymanie powiadomień i ograniczanie się w użyciu telefonu. Na początku trzeba zmierzyć się z okresem cierpienia, który bardzo przypomina kryzys abstynencji jak u tych, którzy przestają pić, zażywać narkotyki czy  palić…

 Niestety dziś życie bez telefonu komórkowego nie wydaje sie być łatwe, to on służy nam jako telefon, pobudka, komputer, odtwarzacz muzyki mp3, kalendarz, aparat fotograficzny, nawigator, rejestrator rozmów, kino, załatwianie płatności…..

Już małe dzieci, którym rodzice na co dzień pozwalają bawić się telefonem, po zabraniu go zaczynają czuć dyskomfort, krzyczeć, tupać nogami i przeraźliwie płakać …, czyży to był tylko dziecinny kaprys? Niech każdy  sam wyciągnie wnioski.

Nie raz z powodu zapatrzenia w smartfona ludzie ponieśli śmierć, kierowcy zapatrzeni w telefon czy przechodnie …, lub podczas robienia sobie selfie ktoś wpadł w przepaść i  stracił życie. Dziś większa część wypadków drogowych spowodowana jest nieuważnością związaną z ciągłym używaniem telefonu. Cichy, niepozorny killer jest ciągle z nami …

Tu przychodzi mi taka mała refleksja, XXI wiek:  żywność  BEZ glutenu, papierosy BEZ  tytoniu, auta BEZ  kierowcy, związki BEZ  ślubu, uczucia BEZ serca, jutro BEZ przyszłości, przyszłość BEZ nadziei, rodzice BEZ czasu dla dzieci, dzieci BEZ zasad, młodzież BEZ manier, dorośli BEZ perspektyw, ludzie BEZ pracy …, wszystko staje się BEZ i pozostawia po prostu BEZ słów kiedy mamy świadomość, że tylko  BEZ telefonu komórkowego już nie potrafimy żyć.

Czy jesteś uzależniony? sprawdż to w teście  National Geographic

Korespondencja: Aneta Malinowska,  autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

46 + = 53