Polacy lubią jeść na mieście. Najczęściej wybieramy pizzerie

W ciągu ostatnich 6 miesięcy, zgodnie z wynikami badań,  93 procent Polaków zjadło posiłek na mieście. Jemy poza domem, bo lubimy spotkać się ze znajomymi właśnie przy smacznym posiłku. Odpowiadający w grupie wiekowej od 18 do 24 lat znacznie częściej odwiedzają lokale gastronomiczne, 40 procent z nich robi to przynajmniej raz na tydzień. Jest to też grupa, która najczęściej przy wyborze lokalu kieruje się ceną …. 

Co ciekawe, chodzimy do restauracji bo chcemy poznać nowe smaki, a nie dlatego, że nie lubimy gotować (ten powód podało tylko 7 procent respondentów).

Najczęściej wybieramy pizzerie (68 proc.), zaraz po nich sieci typu fast food (65 proc.) oraz restauracje (52 proc.). I tak jest mniej więcej od lat. W ostatnim roku większym powodzeniem niż w 2018 cieszą się kawiarnie (49 proc., a było 43 proc.) i food trucki (21 proc. a było 16 proc. w ubiegłym roku).

Jesteśmy też bardzo przywiązani do polskiej kuchni, aż  82 proc. badanych właśnie ją wybiera na posiłek poza domem. Stały jest też wzrost zwolenników kuchni regionalnych. Jeśli nie danie z kuchni  polskiej to wybieramy włoskie, robi to 61 proc. badanych. Kuchnię amerykańską preferuje 36 proc., a arabską 30 proc. naszych rodaków. Polakom przejadła się trochę kuchnia meksykańska, która w poprzednich latach była  często wybierana.

Co decyduje, zdaniem badanych, o wyborze lokalu? Ciągle to samo od lat  – smak danej kuchni (51 proc.), chęć poznania nowych smaków (29 proc.) oraz dostępność (21 proc.). Aspekt zdrowotny posiłku  ma znaczenie dla garstki badanych (8 proc.). Dla najmłodszych badanych, co wydaje się zrozumiałe, największe  znaczenie odgrywają ceny oraz dostępność lokali.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *