Atrakcyjny region świętokrzyski

Góry Świętokrzyskie były niegdyś ulubionym miejscem zwiedzanym przez wycieczki szkolne. Praktycznie z każdego miejsca w kraju można było tam szybko i sprawnie dojechać, młodzież nie męczyła się zbytnio chodzeniem po niskich górach, a dodatkowo atrakcje były na tyle ciekawe, żeby zainteresować młodych ludzi. W ostatnich czasach region jeszcze bardziej rozwinął się pod tym względem. Wiele osób nawet indywidualnie wybiera pobyt w tym pięknym regionie. Atrakcji jest coraz więcej, bo do tych starych dochodzą jeszcze nowo wybudowane miejsca. Bywa tak, że nawet w weekend nie zawsze można wszystko obejrzeć.

Naturalne stoki narciarskie

W okolicach Kielc istnieją najbliżej od stolicy położone, profesjonalne stoki narciarskie. Nie są co prawda tak wysokie i strome jak w wyższych górach, jednak nie brakuje wrażeń podczas ich pokonywania. Z Warszawy można tutaj dojechać w niecałe trzy godziny, na dodatek na miejscu zastaje się pełną infrastrukturę turystyczną wraz z wygodnymi noclegami. Już w samych Kielcach funkcjonuje zima kilka stoków i tyleż samo lodowisk. Najpopularniejsze wyciągi narciarskie poza stolicą województwa to: Tumlin Sport Ski, Ośrodek Narciarski Niestachów, Sabat Krajno, Stacja Narciarska Baba Jaga w Bodzentynie i Stacja Narciarska „Szwajcaria Bałtowska. 

Atrakcje letnie

Zwiedzanie pięknych świętokrzyskich krajobrazów można uskuteczniać nie tylko zimą. Również latem jest wiele okazji do aktywnego wypoczynku. Można tutaj wspomnieć o wycieczkach pieszych i rowerowych po licznych oznaczonych szlakach turystycznych. Zwiedzanie Gór Świętokrzyskich najlepiej zacząć od Świętej Katarzyny, urokliwego miasteczka, gdzie pierwsze schronisko turystyczne powstało w 1910 roku. Do tej pory zbudowano tutaj sporą infrastrukturę turystyczną. W samym mieście jest kilka miejsc wartych odwiedzenia. Przede wszystkim jest to bliskość Łysicy, gdzie przy drodze na ten szczyt stoi drewniana Kapliczka Świętego Franciszka. Źródło które bije nieopodal ma ponoć cudowne właściwości, zwłaszcza jeśli chodzi o choroby oczu.

Stara kaplica Cmentarna w Świętej Katarzynie, wzniesiona w XIX wieku, zwana jest kaplicą Żeromskiego. Podobno sam wielki pisarz zostawił w niej swój podpis. W Świętej Katarzynie godne uwagi jest prywatne Muzeum Minerałów i Skamieniałości, gdzie oprócz ciekawych okazów minerałów i kamieni szlachetnych i półszlachetnych, można zobaczyć pokaz szlifowania oraz zakupić piękne okazy biżuterii w tamtejszym sklepiku.

Święty Krzyż

Główną atrakcją Gór Świętokrzyskich jest jednak sanktuarium Świętego Krzyża, które było najpopularniejszym miejscem pielgrzymek, zanim powstała Jasna Góra w Częstochowie. Są tu relikwie Krzyża Świętego i zachwycająca Kaplica Oleśnickich. Najcenniejsza jest jednak niepowtarzalna atmosfera skupienia i oddalenia od przyziemnych spraw. Może dlatego powstało tutaj kiedyś carskie więzienie a także miejsce odosobnienia dla księży „demerytów”, czyli kapłanów, którzy oddalili się od świętości i wkroczyli na drogę postępku i pijaństwa.

Historia Ziemi

W regionie świętokrzyskim powstało sporo parków geologicznych, gdzie historia ziemi niejako zapisana jest w odkrytych skałach. Są również pozostałości po prastarych piecach hutniczych jako, że region słynął z licznych miejsc gdzie wytapiano żelazo. Świadczą o tym również nazwy miejscowości, takich jak Huta Stara, Hura Podłysica czy Huta Szklana.

Artykuł powstał przy współpracy z Hotelem Odyssey: hotelodyssey.pl mieszczącym się w Górach Świętokrzyskich. 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *