II Światowe Forum Mediów Polonijnych w Krakowie: integracja, współdziałanie i wymiana doświadczeń

Dom Polonii w Krakowie gościł w tym roku II Światowe Forum Mediów Polonijnych.

Wydarzenie inaugurowali: Teresa Sygnarek, Prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji, Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Tadeusz Adam Pilat, Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, a także marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski i minister Adam Kwiatkowski w listach skierowanych do dziennikarzy polonijnych.

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zaprezentował kampanię „Jest nas 60 milionów” Polonia dla Polski. Na Forum przybył również prof. dr Marek Rudnicki, polonijny kandydat do Senatu RP z okręgu warszawskiego, z którego głosować będzie Polonia za granicą. 

Nasza redakcja miała przyjemność już po raz kolejny wziąć udział w prestiżowym zjeździe dziennikarzy polonijnych i wspólnie omawiać działalność i rolę mediów w integracji środowisk polonijnych oraz w szerzeniu kultury, języka i informacji dla naszych rodaków za granicą. Nawiązaliśmy bardzo ciekawe kontakty i przyjaźnie, powstało wiele wspólnych projektów, tematów do rozmów nie brakowało, tylko czas mijał nieubłaganie szybko…

W tegorocznym forum wzięło udział ponad 60 dziennikarzy z 31 krajów świata. Wspólnie dyskutowaliśmy o rynku mediów polonijnych, o naszych problemach ale i on naszej silnej pozycji zarówno w kontekstach krajowych, jak i zagranicznych, oraz uczestniczyliśmy w warsztatach dziennikarskich, panelach i zajęciach praktycznych.

Uczestnicy zostali podzieleni n 3 grupy tematyczne:

  • Gazet drukowane – Od amatorstwa do profesjonalizmu – nowoczesne techniki wydawnicze – Program InDesign”
  • Portale, blogi – Internet. Szybki kurs WordPress na podstawie wspólnego template
  • Radio, TV – Operowanie obrazem i dźwiękiem. Montaż filmu dla laików.

A działo się naprawdę dużo… zresztą sami zobaczcie:

Zdjęcia: Anna Traczewska, Agnieszka B. Gorzkowska, Polonijna Agencja Informacyjna
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *