Inauguracja nowej siedziby Szkoły ANDERS Macerata

Oficjalne przecięcie wstęgi w nowej siedzibie Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders w Maceracie odbyło się w obecności uczniów i rodziców.

Dla dzieci i młodzieży w centralnych Włoszech 12 października 2019 roku, po raz piąty, otworzyła swe podwoje szkoła polonijna Anders. Do tej pory lekcje odbywały się na przedmieściach Maceraty w oratorium parafii Św. Vincenzo Maria Strambi. Gościnne progi proboszcza Don Franco Pranzetti, niestety z roku na rok stawały się coraz mniejsze i ciaśniejsze dla rosnącej liczby dzieci uczęszczających do tej szkoły. Wspólnota duszpasterska Maceraty od lat znająca działalność placówki wyszła naprzeciw potrzebom Szkoły Anders. Na obrzeżach Maceraty w gminie Pollenza, oratorium parafii Świętej Rodziny odpowiedziało pozytywnie na propozycję współpracy i udostępniło swoje aule na potrzeby społeczności polonijnej. Proboszcz Don Mario Simonetti zapewnił 4 klasy oraz salon wyposażony w projektor i nagłośnienie. Przed oratorium znajduje się obszerny parking, ale i piękny, ogrodzony park do dyspozycji rodzin.

O godzinie 17.00 założycielki Szkoły Anders: Anna Czerwińska i Anna Traczewska przywitały polsko-włoskie rodziny przybyłe na zebranie. Zaprezentowane zostały korzystne zmiany siedziby, a co za tym idzie możliwość podziału zapisanych uczniów na 4 grupy, jedną przedszkolną i trzy szkolne. Według wieku, ale i zaawansowania znajomości języka polskiego. Pozwoli to dostosować materiały i dydaktykę do poziomu znajomości języka studentów. Praca w mniejszych grupach będzie wówczas bardziej efektywna i przyniesie dużo satysfakcji.

Każdej z grup przydzielono nauczycielki. Najmłodszymi zajmą się w tym roku Anna Siek i Anna Traczewska, z pomocą niezastąpionej Alicji Rosady. W klasach wczesnoszkolnej i dwóch szkolnych języka polskiego nauczać będzie Joanna Cieślak, geografi Iwona Żabowska, a kultury i tradycji Anna Czerwińska. Podczas trzech godzin lekcyjnych co dwa tygodnie, czyli dwa razy w miesiącu podczas spotkań polsko-włoscy studenci będą mogli nie tylko zgłębić wiedzę o Polsce i jej języku, ale będą mogli zacieśnić przyjaźnie, pracować wspólnie nad projektami, obchodzić wspólnie święta lub jubileusze.

Wspólne spotkanie zakończyło się pasowaniem na ucznia nowo przybyłych studentów, ale i poczęstunkiem. Polskimi specjałami zaskoczył nas przyjaciel szkoły – pan Krzysztof, a ciastem specjalnie zrobionym na tę okazję – Anna Siek. Momentem kulminacyjnym było przecięcie wstęgi przez jednego z najmłodszych uczniów, aby zainaugurować otwarcie nowej siedziby. Uczniowie pobiegli do salek i rozpoczęli swe lekcje pełna parą.

Pozostaje nam życzyć dużo sukcesów i satysfakcji społeczności polonijnej w Maceracie. W tym tygodniu obchodzić będziemy międzynarodowy dzień dwujęzyczności, zatem wielkie brawa dla rodzin dzieci, które dbają o podwójną tożsamość swych pociech i wzmacniają ten drugi język w którym wzrastają mali Polacy, posyłając ich do szkoły polonijnej.


Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

18 − = 17