WOJTEK HOEFT – POLSKI ARTYSTA Z BERLINA ZAFASCYNOWANY WŁOSKĄ RZEŹBĄ

Wojtek Hoeft, rzeźbiarz pochodzący z Polski, zamieszkały na stałe w Berlinie, wziął ostatnio udział w 17. Warszawskich Targach Sztuki, organizowanych corocznie na Zamku Królewskim w Warszawie. 

W dniach 11-13 października 2019, w stoisku Fundacji Pokolenia Pokoleniom i Kolonii Artystycznej Milchhof, artysta zaprezentował dwie prace wykonane z aluminium i jedną z tworzywa sztucznego.
„- Jestem zafascynowany włoską rzeźbą, zarówno z epoki renesansu jak i
współczesną – mówi Wojtek Hoeft – We Włoszech poświęciłem wiele czasu na zgłębianie tego gatunku sztuki. Duży wpływ miały na mnie prace takich rzeźbiarzy jak Marino Marini, którego muzeum można zwiedzać we Florencji, a przede wszystkim Giuliano Vangi. Właśnie jego wystawa we florenckim Forte di Belvedere zdecydowanie wpłynęła na mój dalszy rozwój artystyczny”.

Wojtek Hoeft na Targach Sztuki w Warszawie


Wojciech Hoeft studiował w Wyższej Szkole Artystycznej F.H Bielefeld, gdzie wybrał specjalizację na kierunku rzeźby u profesora Richarda Heß. Decydujące było to, że prace profesora Heß’a charakteryzuje wyraźny wpływ rzeźby włoskiej, dzięki szerokim kontaktom profesora ze środowiskiem włoskich rzeźbiarzy współczesnych. Zanim ukończył uczelnię, Hoeft mieszkał przez parę miesięcy we Florencji, gdzie studiował sztukę i język włoski. Swoją pracę dyplomową, grupę rzeźb figuratywnych
p.t. „Rozmowa”, artysta wykonał z terakoty, w czym można dopatrywać się
odniesienia do tradycyjnych form włoskiego rzemiosła.

Biegacz


Wojtek Hoeft sięga w swej twórczości po różne materiały, od brązu, aluminium, terakoty po różnorodne nowoczesne tworzywa. Doskonale odnajduje się w klasycznych formatach rzeźby figuratywnej, ponieważ, jak sam mówi:

„… Jako artysta rzeźbiarz staram się pojąć człowieka poprzez jego fizjonomię, jak również przez nią z nim się komunikować… Jestem przekonany, że w sztuce poznanie nie odbywa się drogą racjonalną,  że podczas odbioru dzieła powstaje nowa wartość, wartość czyli byt, w sensie filozoficznym.”

Pływak

Aktualnie Wojtek Hoeft współpracuje m.in.  z polską Fundacją Pokolenia Pokoleniom, która wraz z włoskim Stowarzyszeniem Insieme organizuje we Włoszech liczne wydarzenia kulturalne z udziałem artystów pochodzących z Polski, którzy żyją i tworzą w rożnych krajach Unii Europejskiej. Należy mieć nadzieję, że dzięki tej współpracy, Włochy będą jednym z następnych krajów, gdzie twórca wkrótce zaprezentuje swoje rzeźby, spotka się z tutejszą publicznością i artystami, pracującymi we Włoszech.


Autor: Barbara Czechmeszyńska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom
Foto: Archiwum prywatne artysty i Fundacji
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *