Piemont: „Nabici w tani asfalt” – Powrócił gang asfaltowych oszustw z udziałem Polaków

Policja z miejscowości Alba, Guarene i Castagnito ustala dane osobowe czterech obywateli narodowości polskiej, podejrzewanych o przynależność do tzw. gangu „oszustw z użyciem asfaltu angielskiego”. Oszustwo jest dobrze znane  w kronikach policyjnych z różnych włoskich regionów, a jak się okazuje, to samo przestępstwo dobrze jest znane również w Polsce.

W ostatnich latach, podają lokalne media (ideawebtv.it), było ono rozpowszechnione przez zagranicznych przestępców. Na czele firmy stał Anglik lub Irlandczyk zazwyczaj współpracujący z pracownikami pochodzenia polskiego (czasem zdarzali się także obywatele innych narodowości z Europy wschodniej).

Scenariusz procederu był taki: przedstawiciele tajemniczej międzynarodowej firmy pojawiają się z informacją, że pozostał im asfalt z pobliskiej budowy i są w stanie sprzedać go za dużo niższą cenę. Proponują wykonywanie prac asfaltowych osobom prywatnym, np. właścicielom małych firm. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda profesjonalnie, ale to tylko pozory. Zaproponowana cena jest atrakcyjna i oszuści znajdują szybko klientów. Kiedy zainteresują ofiarę, zjawiają się natychmiast, równają ziemię i leją asfalt, który jest smołą z kamieniami. Biorą pieniądze i odjeżdżają. Po kilku dniach wszystko pęka i wtedy okazuje się, że doszło do oszustwa, ale  kontakt z firmą oczywiście się urywa….

Część gangu zidentyfikowana przez agentów policji prawdopodobnie działająca w Albese, jeździ ciężarówkami i furgonetkami – wyposażonymi  w „spartańskie” narzędzia robocze – oraz  autami wykorzystywanymi  do promowania sprzedaży i transportu, wszystkie pojazdy znane miejscowym policjantom mają angielskie (żółte) tablice.

Rada gminy radzi prywatnym obywatelom tego rejonu by zgłaszali natychmiast fakt tutejszym władzom. Przestępstwo może być  w rzeczywistości ścigane dopiero po złożeniu skargi przez stronę poszkodowaną, w obecnej  chwili nie ma jednak jeszcze żadnego doniesienia.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Zdjęcie tytułowe jest przykładowe, nie związane z powyższą informacją.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *