Obsługa drukarki a zasady BHP: praca biurowa też może być niebezpieczna

Drukarka to jedno z podstawowych urządzeń, jakie znajdują się w biurze. Nie zawsze pracuje bez zarzutów i bywa zawodna. Pracownicy biurowi nie są w stanie wykonywać zadań bez możliwości drukowania dokumentów – wciąż w wielu instytucjach obowiązuje zasada doręczenia pism w formie papierowej.

Kiedy drukarka odmawia posłuszeństwa przeciętny pracownik małego biura próbuje sam ją naprawić – to błąd i naruszenie zasad BHP. Drukarka powinna być zainstalowana przez wykwalifikowanych pracowników serwisu obsługi i przez nich naprawiana. W przeciwnym razie pracownik biurowy naraża się na niebezpieczeństwo. Praca biurowa jest uznawana za jedną z najbardziej bezpiecznych, ale nieuważne zachowanie w czasie korzystania mogą być niebezpieczne.

Wymiana tuszów lub tonerów

Wymiana tuszu, albo tonera, podobnie jak dolanie tuszu do zbiorniczków w drukarkach wyposażonych w system uzupełniania atramentu, należy do zwykłych czynności związanych z obsługą urządzenia, podobnie jak wymiana papieru. Problem może pojawić się na etapie awarii spowodowanej np. zakupem zamiennika o złej jakości, albo awarii jednego z elementów systemu drukującego, np. zatkanie się głowic itp. Pracownik nie powinien samodzielnie podejmować się naprawy.

Stanowisko z drukarką

Wybór stanowiska dla drukarki nie powinien być dowolny. Drukarkę należy ustawić w miejscu zapewniającym swobodny dostęp do urządzenia. Przy drukarce warto umieścić instrukcję obsługi urządzenia, choć trzeba przyznać, że modele nowej generacji są bardzo intuicyjne. Drukarka nie powinna stać blisko grzejnika, w miejscu nasłonecznionym, a także narażonym na kurz i wibracje. Wymienione czynniki zwiększają awaryjność tego urządzenia.

Awaria w układzie elektrycznym lub mechanicznym

Większość osób korzystając z drukarki czyni to bezrefleksyjnie. Kiedy urządzenie zaczyna działać niesprawnie, można odruchowo otworzyć pokrywę w trakcie drukowania – nie powinno się tego robić. Nie wolno także czyścić, przesuwać i wykonywać innych czynności bez odłączenia urządzenia od sieci zasilania. Dotyczy to również usuwania zaciętej kartki papieru.

Przeciętny pracownik biura nie sprawdza, czy stan kabli zasilania elektrycznego i stan techniczny urządzenia zapewniają bezpieczeństwo pracy i ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w odniesieniu do drukarek o kilkuletnim okresie eksploatacji. W razie wystąpienia awarii lub uszkodzenia w układzie elektrycznym, albo mechanicznym pracownik znający zasady BHP powinien odłączyć drukarkę od zasilania i wezwać pomoc techniczną.

„Resetowanie” urządzenia

W razie błędów w drukowaniu, które mogą wynikać z błędów oprogramowania można wypróbować metodę wyłączenia i włączenia urządzenia, ale tylko wtedy gdy mamy całkowitą pewność, że nie doszło do uszkodzeń układu elektrycznego i mechanicznego. Są to takie przypadki, gdy drukarka w ogóle nie drukuje, ale na panelu obsługi wszystkie informacje wyświetlają się prawidłowo, albo gdy panel obsługi w formie cyfrowego wyświetlacza się „zawiesi”.

Podsumowanie

Bezrefleksyjne, nieostrożne zachowanie pracowników może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Pracownicy biurowi są narażeni na porażenie prądem i uszkodzenia ciała związane np. z czyszczeniem lub naprawianiem drukarki bez jej uprzedniego odłączenia od źródła zasilania. Drukarka ustawiona przy komputerze emituje hałas oraz zwiększa temperaturę otoczenia, co także negatywnie wpływa na samopoczucie pracownika. Wybór odpowiedniego stanowiska dla drukarki i przeszkolenie pracowników biurowych w zakresie bezpiecznego korzystania z tego urządzenia należą do obowiązków pracodawcy.

Źródło: inkhouse.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *