Moda Calzedonia, czyli włoskie rajstopy na sezon zimowy 2019

Pierwotną wersją tego elementu garderoby były średniowieczne nogawice oraz pończochy wełniane lub jedwabne, noszone przez… mężczyzn. Ostateczny przełom nastąpił dopiero w 1959 roku, kiedy to naukowiec Allen Gant ( pracujący dla zakładów włókienniczych Glen Raven Mills) wynalazł tzw. „Panti-Legs” – połączenie pończoch i majtek.

W 1960 roku – Marilyn Monroe wprawia wszystkich w zdumienie – zakładając tylko grube rajstopy pod sweter. Tak powstaje pierwowzór już nam dobrze znanych, komfortowych legginsów.

W latach 70 – ma miejsce rewolucja kulturalna, która dzięki minispódniczkom w błyskawicznym czasie przyczynia się do popularności tej części ubioru – tworząc trend na eksponowanie nóg. Młode dziewczęta śmiało zaczynają nosić pierwsze elastyczne modele, zachwycając (niezaprzeczalnie) swym widokiem płeć męską.

Lata 90 – to zdecydowany minimalizm ale przy zastosowaniu technologicznych odkryć w postaci nowych mieszanek włókien. Na półkach sklepowych ukazuje się szeroki asortyment artykułów z mikrofibry.

Obecnie – producenci bielizny oferują pęłną gamę rajstop: z tekstury włókien antystatycznych, uciskowe, masujące, ochronne przeciw komarom, antycelluitowe, wyszczuplające, przeciwbakteryjne, depilujące, nawilżające, brązujące oraz modelujące. Diamenty najlepszym przyjacielem kobiety? Raczej (nie)zwykłe rajtuzy…

Calzedonia S.p.a to przedsiębiorstwo odzieżowe założone przez Sandro Veronesiego w 1986 w Weronie. Jest ono jednym z największych producentów tych wyrobów na świecie. Z okazji sześdziesiątej rocznicy istnienia rajstop – słynna włoska firma przedstawiła w Weronie LegShow – pokaz nowej koolekcji FW 2019-20. Inspiracją do niej była historia i ewolucja wyrobów pończośniczych na przełomie ostatnich lat tego stulecia. Wydarzeniu towarzyszyły ciekawe widowiska muzyczne i artystyczne. Pośród instalacji świetlnych modelki przedstawiły najnowsze trendy w modzie: triumf logomanii (literki, napisy, efekty zamszu, duże elementy graficzne), błyszczące akcenty, modele supernowocześnie lśniące oraz wersje z miękkim i ciepłym kaszmirem. Nie zabrakło również odniesienia do stylu angielskiego: prążki, wzory w pepitę, wielkie romby w stylu Agryle.

Tak więc i tym razem podsunęłam Państwu ciekawy pomysł na świąteczny prezent: rajstopki praktyczne, ciepłe, eleganckie lub z ostrym pazurkiem. Krótko mówiąc na każdą okoliczność i potrzebę.

Korespondencja: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Agencji Tłumaczeń Lionspeech di Marco Tedeschi S.r.l. w sekcji lokalnej – Arezzo, Siena, Città di Castello, doradca polsko-włoskich kontaktów handlowych, doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro. Kontakt: [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *