10 NAJWIĘKSZYCH WŁOSKICH FIRM W 2019 ROKU

Ostatnia część roku jest zwykle okresem podsumowań, porównań i bilansów. Publikacja na stronie www.economia-italia.com przytacza bardzo ciekawe informacje o dziesięciu największych pod względem obrotów handlowych firmach we Włoszech. Wśród największych włoskich przedsiębiorstw znajdują się głównie instytucje finansowe działające
w sektorze operacji handlowych międzynarodowych. Jedną z największych włoskich firm jest Eni, działający w sektorze naftowym i gazowym oraz Telecom Italia oferujący usługi telekomunikacyjne. Wśród największych znalazła się także grupa wyspecjalizowanych sklepów, Luxottica Group, która projektuje, produkuje i sprzedaje okulary.
W poniższej analizie znajdziemy porównanie 10 wiodących włoskich przedsiębiorstw zorientowanych na eksport i przyjrzymy się ich majątkowi, czyli wartości aktywów (dane na grudzień 2018 r.). Wspólnym elementem łączącym całą dziesiątkę są prowadzone przez nie prace i inwestycje w zakresie badań i rozwoju.
Największe włoskie przedsiębiorstwa pod względem wartości aktywów.
Oto lista największych włoskich przedsiębiorstw pod względem posiadanych aktywów, z oznaczeniem sektora działalności oraz zmiany w sytuacji majątkowej w okresie 2017/2018.

 1. UniCredit Group (bank): USD $ 1 trylion, wzrost o 10,8% w porównaniu do 2017
 2. Intesa Sanpaolo (bank): USD $ 956,9 miliardów, wzrost o 25,1%
 3. Banco BPM (bank): USD $ 193,6 miliardów, wzrost o 5,6%
 4. Banca MPS (bank): USD $ 167,3 miliardów, wzrost o 3,4%
 5. Eni (ropa, gaz): USD $ 143,1 miliardów, wzrost o 5,3%
 6. Telecom Italia (usługi telekomunikacyjne): USD $ 83,6 miliardów, wzrost o 12,5%
 7. Atlantia (infrastruktura):USD $ 48,7 miliardów, wzrost o 17,3%
 8. Leonardo (lotnictwo, obrona): USD $ 30,1 miliardów, wzrost o 12,4%
 9. Luxottica Group (okulary): USD $ 12,1 miliardów, wzrost o 11,4%
 10. Ferrari (branża samochodowa): USD $ 5,4 miliardów, wzrost o 30,4%.
  Firma, która z roku 2017 na rok 2018 osiągnęła procentowo największy przyrost aktywów to Ferrari. Na drugim miejscu znalazł się bank Intesa Sanpaolo, z wynikiem + 25,1%, trzecie miejsce
  należy do firmy Atlantia działającej w branży sieci komórkowej ze wzrostem 17,3%. Najniższy wzrost wśród całej dziesiątki odnotował bank MPS.
  Wśród 10 wymienionych największych firm włoskich, najbardziej rozpoznawalną marką pozostaje Ferrari.

Żródło: https://www.economia-italia.com/aziende-italiane-piu-grandi-elenco

Opracowanie: Anna Czerwińska, Economistka i doradca podatkowy we Włoszech, korespondentka ds. ekonomicznych i gospodarczych, autorka bloga Italia&Polonia w Biznesie

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *