WWW – Woda Wiatr Windsurfing

Windsurfing, czyli pływanie na desce z żaglem to jeden z najpopularniejszych sportów wodnych. Wymyślony w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 60-70 ubiegłego stulecia sukcesywnie zdobywał sobie zwolenników nie tylko za oceanem, ale też w Europie. Szczyt popularności windsurfingu przypada na lata 1980-2000. Później stopniowo traci na zainteresowaniu na rzecz kitesurfingu, czyli pływania a krótkiej desce z latawcem, choć nadal ma spore, wierne grono zwolenników.

Sport

Od 1984 roku gości na stałe w programie letnich Igrzysk Olimpijskich, gdzie obecnie zawodnicy ścigają się na deskach typu RSX, a do czołowych multimedalistów windsurfingu olimpijskiego zaliczają się także Polacy (Zofia Klepacka, Przemysław Miarczyński). Oprócz tego w windsurfingu sportowym wyróżniamy szereg innych klas i konkurencji, w których rozgrywane są oficjalne zawody rangi Mistrzostw i Pucharu Świata. Kibiców najbardziej emocjonują zmagania Formuły Windsurfing, gdzie wielokrotnym Mistrzem Świata był Wojtek Brzozowski i slalomu (aktualnie czołowym zawodnikiem slalomowego Pucharu Świata jest Maciek Rutkowski) zaś do najbardziej widowiskowych odmian windsurfingu należą: wave, czyli pływanie po falach oraz freestyle- wykonywanie skomplikowanych ewolucji na desce.

Rekreacja

Obok aspektu sportowego, windsurfing ma ogromne rzesze fanów uprawiających ten sport rekreacyjnie. W sezonie letnim praktycznie na każdym akwenie dostrzec możemy ślizgające się po powierzchni wody, deski z kolorowymi żaglami. W Polsce najlepszym miejscem do uprawiania żeglarstwa deskowego jest oczywiście Półwysep Helski i Zatoka Pucka, gdzie funkcjonuje co najmniej kilkadziesiąt szkółek i wypożyczalni windsurfingowych. Nauka pierwszych kroków na desce nie jest trudna. Obecnie, większość szkół dysponuje sprzętem nowej generacji, czyli bardzo szerokimi, stabilnymi deskami i lekkimi żaglami dzięki czemu, podstawy windsurfingu możemy opanować już po godzinie nauki. Przejście na wyższy poziom umiejętności windsurfingowych wymaga jednak znacznie większego poświęcenia i spędzenia na wodzie sporej ilości dni. Wśród bardziej zaawansowanych deskarzy funkcjonuje powiedzenie, że prawdziwy windsurfing zaczyna się od pływania w ślizgu (wtedy deska podczas żeglugi styka się z wodą jedynie niewielką powierzchnią) i jest w tym sporo racji. Jeżeli jednak wystarczy nam cierpliwości i uda się wskoczyć na ten stopień wtajemniczenia windsurfingowego, otwierają się przed nami nieograniczone możliwości. Możemy doskonalić swoje umiejętności w pływaniu po falach, rozwijać się w kierunku freestyle czy po prostu gnać przed siebie ścigając się z wiatrem, uprawiając freeride.

Foil windsurfing

Od kilku lat przebojem na akweny całego świata wdziera się kolejna odmiana pływania na desce, czyli windsurfing foil. Zastosowanie w desce zamiast zwykłego statecznika kierunkowego specjalnie skonstruowanego hydropłatu zwanego foilem. Siła nośna, jaką wytwarza hydro-skrzydło sprawia, że podczas żeglugi, deska unosi się nad powierzchnię wody, opierając się jedynie na płatach foila. Sprawia to wrażenie, jakby deskarz lewitował nad powierzchnią wody, a płynącemu dostarcza niesamowitych wrażeń.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurf i kitesurfinguDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.