Reggio Emilia: 100 lat stosunków dyplomatycznych polsko-włoskich oraz Święto Odzyskania Niepodległości – uroczystości z udziałem uczniów z polskiej szkoły

3 listopada br. miały miejsce uroczystości z okazji 100 lat stosunków dyplomatycznych polsko-włoskich oraz Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Reggio Emilia, gdzie powstał Mazurek Dąbrowskiego (w Sali Tricolore).

Na uroczystość przybyli przedstawiciele miasta reprezentowani przez Consigliera Marwa Mahmouda wraz ze społecznością polonijną i szkołą polską, z którymi spotkała się Pani Konsul Generalna RP w Mediolanie Adrianna Siennicka. W obchodach uczestniczyła także Społeczna Szkoła Polska z Reggio Emilia (powstała w 2017 roku) na czele z reprezentacją dydaktyczną  panią Iwoną Stachera i Joanną Stanulewicz.

Liczna grupa uczniów uczestniczyła z wielkim entuzjazmem. Po miłym  wspominaniu polsko-włoskich relacji i stosunków dyplomatycznych odśpiewano hymn Polski w tym jakże symbolicznym miejscu, złożono również wieńce pod tablicą upamiętniającą  Józefa Wybickiego na Placu Prampolini. Następnie wszyscy udali się na mszę św. do Katedry.

W swoim wystąpieniu Pani Konsul Generalna RP Adrianna Siennicka  przytoczyła  istotne więzi w relacjach polsko -włoskich w przeszłości oraz to, że zawsze jesteśmy miło przyjęci przez władze miasta  i czujemy się tu trochę jak w domu. Ostatnim elementem była wizyta  w Szkole Polskiej w Reggio Emilia, gdzie odbyła się recytacja wierszy o tematyce patriotycznej i otwarcie wystawy  na temat walk 2 Korpusu Żołnierzy Polskich.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron  Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 37 = 46