Jak przedłużyć sezon na werandzie? Poznaj sposoby ogrzewania otwartych i zamkniętych tarasów

Wraz z nadejściem jesieni często kończymy z przesiadywaniem na tarasie. Wiąże się to oczywiście ze spadkiem temperatury. Jednakże istnieją rozwiązania, dzięki którym nie musimy żegnać się z obiadami pod chmurką czy popołudniową lekturą na leżaku. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych sposobów ogrzewania otwartych i zabudowanych tarasów.

Lampy gazowe i rolety typu screen

Jeśli jesteś właścicielem niezabudowanego tarasu, opcją, która się sprawdzi to parasole grzewcze. Umieszczona w ich wnętrzu butla z gazem emituje ciepło, rozprowadzając je na zewnątrz. Posiadają one specjalne zabezpieczenia przed przegrzaniem czy poparzeniem użytkowników, a do tego mają nowoczesne, fantazyjne kształty. Inną zaletą takich ogrzewaczy jest możliwość dowolnego rozmieszczania ich w przestrzeni werandy, a nawet ogrodu, gdyż nie wymagają podłączania do prądu. Jednak rozprowadzany przez nie strumień ciepła może okazać się niewystarczający przy silnych podmuchach wiatru czy minusowych temperaturach. Można zatem ten rodzaj ogrzewania połączyć z zewnętrznymi roletami typu screen, które dodatkowo osłonią zadaszony taras i zatrzymają owady lecące w kierunku płomienia.

Klimatyzatory, grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe

W przypadku szklanej werandy, oranżerii czy ogrodu zimowego do wyboru mamy między innymi elektryczny klimatyzator, tradycyjne grzejniki na ścianę i ogrzewanie podłogowe. Pierwsza z tych opcji umożliwia precyzyjne zaprogramowanie stałej temperatury powietrza, a w nowoczesnej wersji pozwala na rekuperację, czyli wymianę powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Należy pamiętać, że tego rodzaju ogrzewanie wymaga regularnego oczyszczania filtrów urządzenia z bakterii i pleśni.

Mniej inwazyjnym i tańszym rozwiązaniem są klasyczne grzejniki. Musimy jednak mieć na uwadze, że przylegające do ścian żeberka kaloryfera ograniczają przestrzeń użytkową, a ponadto nie są zbyt estetyczne wizualnie i mogą odznaczać się na tle nowoczesnych aranżacji.

Znacznie bardziej dyskretne i efektywne  jest ogrzewanie podłogowe. Pozwala ono utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach, przy czym nie wprowadza do nich żadnych dodatkowych elementów, pozostając niewidoczne. Rozwiązanie te ma swoje wady, do których zaliczyć należy suchość powietrza i stosunkowo wysokie koszty użytkowania. Ewentualnym wsparciem dla tych systemów grzewczych mogą być zewnętrzne rolety, które mogą stanowić dodatkową osłonę przed wiatrem.

Promienniki podczerwieni do ogrzewania werandy


Punktowe promienniki podczerwieni to świetne rozwiązanie w przypadku zabudowanych tarasów. Działają one w oparciu o lampy kwarcowe, wytwarzając zdrowe promieniowanie podczerwone, produkujące takie samo naturalne ciepło, jakim latem ogrzewa nas słońce. Strumieniami ciepła łatwo dowolnie kierować, a ich działanie odczuwa się naprawdę szybko.Dodatkową zaletą tego typu lamp jest nowoczesny design, wytrzymała konstrukcja odporna na warunki atmosferyczne oraz dyskretny charakter. Ponadto włączone lampy nie przyciągają owadów, a ich światło nie jest oślepiające, tworząc atmosferę sprzyjającą relaksowi.

Jeśli chcesz dokonać optymalnego wyboru, oceń który z systemów grzewczych będzie najbardziej adekwatny do warunków, jakimi dysponuje Twój taras. Oszacuj stosunek zużywanej przez urządzenia energii do Twoich potrzeb i możliwości oraz weź pod uwagę koszty montażu poszczególnych sprzętów.

Tekst powstał we współpracy z eweranda.pl

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *