Praca po studiach? Absolwenci z zagranicy chcą pracować we Włoszech

W ciągu ostatnich 5 lat – podaje włoski dziennik IlSole24orezagraniczni absolwenci szkół wyższych złożyli do ministerstwa sprawiedliwości we Włoszech 1.338 wniosków o nostryfikację dyplomu, czyli uznanie ukończenia studiów wyższych na uczelni w innym kraju.

Dobrze wykształceni obcokrajowcy, zarówno z krajów UE jak i spoza Unii, nie chcą zadowalać się pracą dorywczą, tymczasową, chcą pracować we Włoszech na takich samych zasadach jak ich włoscy rówieśnicy, chcą też zapisać się do zrzeszeń/izb zawodowych aby zdobyć uprawnienia do praktycznego wykonywania zawodu we Włoszech.

Najwięcej podań zgłosili prawnicy, inżynierowie i księgowi/doradcy podatkowi. Podane tutaj statystyki dotyczą wniosków składanych do włoskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, inną procedurę przechodzą natomiast wnioski lekarzy medycyny, którzy prezentują podania do Ministerstwa Zdrowia.

Wnioski są uwzględniane m.in na podstawie przygotowania w różnych dziedzinach, np. od księgowych/doradców podatkowych wymagana jest znajomość prawa upadłościowego i podatkowego. Jeśli kandydat nie posiada takiego przygotowania będzie musiał zdać dodatkowe egzaminy.

Szczegółowe informacje na temat ubiegania się o nostryfikacje dyplomu znajdziecie na stronie włoskiego ministerstwa sprawiedliwości: www.giustizia.it/giustizia/it/mg_2_4_1.wp

oraz www.politicheeuropee.gov.it/it/attivita/riconoscimento-qualifiche-professionali/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *