„Polacy w Marche” – seminarium na Uniwersytecie w Ankonie

Polska i Włochy obchodzą setną rocznice stosunków dyplomatycznych i w związku z tym od wielu miesięcy, w każdym włoskim regionie zorganizowane zostały seminaria dotyczące aktualnej charakterystyki , zmian i perspektyw społeczeństwa polskiego.

Na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu w Ankonie, Ambasada RP w Rzymie przedstawiała ankietę statystyczną i społeczną przeprowadzoną przez Idos “Polacy w Marche”, w piątek 29 listopada 2019 roku. O godzinie 16.30 prof. Stefano Staffolani – dyrektor wydziału ekonomii i prof. Antonio Palestrini – pełnomocnik do spraw internacjonalizacji powitali wszystkich przybyłych.

Pani konsul RP z Rzymu Agata Ibek-Wojtasik, zaprezentowała projekt. Wraz z panią konsul honorową RP z Ankony Crsitiną Gorajski Visconti przedstawiły aktualną działalność konsularną oraz zaangażowanie w sprawy społeczności polskiej w Marche.

Głównym punktem programu było przedstawienie danych statystycznych dotyczących Polaków zamieszkałych w Marche. Przedstawił je bardzo dokładnie Antonio Ricci z Centro Studi e Ricerche IDOS. Zainteresował danymi o zagęszczeniu ludności w pewnych miastach, o przewadze kobiet w regionie Marche, jak i zawodami głównie wykonywanymi przez Polaków. 

Nie mogło zabraknąć aspektu historycznego i 2. Korpusu Polskiego w wypowiedzi historyka z Uniwersytetu w Maceracie, profesora Carlo Pongetti. Pani Kamila Kowalska odpowiedzialna za kontakty z Polakami, z wydziału konsularnego w Rzymie, opowiedziała o specyfice swojej pracy i o działalności Polaków we Włoszech. 

Profesor Marco Cucculelli z departamentu nauk ekonomicznych w Ankonie wyraził zaskoczenie tak bogatą działalnością Polaków w Marche i przybliżył obraz socjalno-ekonomiczny stosunków między Polską a regionem Marche. 

Ze swoimi wypowiedziami wystąpili również członkowie stowarzyszeń i szkół polonijnych środkowego wybrzeża Adriatyku, jak i profesjonaliści polskiego pochodzenia pracujący w relacjach polsko-włoskich na terenie Marche. 

Wszystkim obecnym został podarowany materiał statystyczny, jak i książka pt.: “Polacy we Włoszech, stan aktualny, przemiany i perspektywy.” wydana w języku polskim i włoskim.

Korespondencja z Marche: Anna Traczewska, autorka strony PLorIT
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *