Apel o utworzenie okręgu wyborczego w północnej Kalabrii, w mieście Cosenza podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku

We Włoszech w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu w 2019 roku zostały utworzone 3 komisje wyborcze – w Mediolanie, w Rzymie i w Palermo. Najbliższe komisje – w Rzymie i w Palermo znajdowały się w odległości około 500 kilometrów od Kalabrii. Głosowanie, które jest konstytucyjnym prawem każdego Polaka, było możliwe tylko dla wybranej grupy osób, które dysponowały czasem oraz pieniędzmi, by móc pozwolić sobie na jednodniową podróż do wyżej wymienionych miast. 

W Kalabrii według danych Istat mieszka aż 3430 Polaków, których wolą jest, aby móc spełnić swój obywatelski obowiązek i zagłosować w zbliżających się wyborach prezydenckich. 

Apelujemy o utworzenie komisji wyborczej w Cosenzy, w północnej Kalabrii. Okręg wyborczy w tym mieście będzie nie tylko dużym udogodnieniem dla Polaków z Kalabrii, ale też dla rodaków z sąsiedniej Basilicaty (402 Polaków), Apulii (3564 Polaków) oraz południowej Kampanii, ponieważ Cosenza jest bliżej niż Rzym a dojazd do niej jest łatwiejszy i tańszy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że prowincję Cosenzy zamieszkuje 1432 Polaków, czyli 41,7 % Polonii z Kalabrii. 

Drodzy Rodacy z południowych regionów Włoch

Zwracamy się do Was z uprzejmą prośbą o podpisywanie petycji ws. możliwości głosowania w północnej Kalabrii w nadchodzących wyborach prezydenckich. Każdy głos jest cenny, ponieważ realnie może wpłynąć na decyzję MSZ RP o utworzeniu okręgu wyborczego w Cosenzy

Petycja na stronie: link

Korespondencja z Kalabrii: Józefina Plesner
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *