20. lecie Stowarzyszenia Włosko-Polskiego Nowego w Marche

W 1999 roku założone zostało Stowarzyszenie Włosko-Polskie w Marche (obecnie Associazione Italo-Polacca Nuova nelle Marche – AIPNM) z inicjatywy rodaków zamieszkujących środkowe wybrzeże Adriatyku.

Z okazji 20. rocznicy jego powstania, dnia 1 grudnia 2019 w samym centrum Senigalli, odbyło się spotkanie obecnych członków, sympatyków i przyjaciół tejże organizacji. Na życzenie Marii Teresy Bułhak-Jelskiej, matki założycielki stowarzyszenia i od samego początku pełniącej funkcję przewodniczącej, odprawiona została msza święta w katedrze pod wezwaniem Św. Piotra. Obecna była na niej nie tylko pani Cristina Gorajski konsul honorowa Polski w Ankonie, ale i przedstawiciele większości prowincji regionu Marche oraz reprezentanci kilku zaprzyjaźnionych stowarzyszeń. Na schodach kościoła zrobione zostało pamiątkowe zdjęcie, po czym wszyscy obecni udali się na obiad.

Ogromną niespodzianką było polsko-włoskie menù. Kucharz zaserwował polentę, ale i czerwone buraczki i schab ze śliwką. Wspólne biesiadowanie to tradycja obu tych narodów. Rozmowy w obu językach sprawiły ogromną przyjemność uczestnikom, którzy spotykają się czasem kilka razy do roku, gdyż odległość jaka ich dzieli nie pozwala na więcej. Nie mogło zabraknąć jubileuszowego tortu zrobionego przez panią Barbarę Skrzynecką.

Ostatnim punktem programu było oficjalne zebranie, które odbyło w się przepięknym i zabytkowym Auditorium San Rocco. W cudownej atmosferze tego zabytkowego gmachu o podniosłej atmosferze obrady rozpoczęła przewodnicząca organizacji, w obecności kierowniczki wydziału kultury w Senigallii, która powitała gości w imieniu urzędu miasta. 

Wiceprzewodnicząca stowarzyszenia Maria Radożycka-Paoletti w skrócie nakreśliła powstanie AIPNM, ale i streściła ostatni rok działalności. Sytuację finansową przedstawiła Gigliola Gatti, która od lat śledzi budżet organizacji. O relację z działalności Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders w Marche i w Umbrii zostały poproszone obecne dyrektorki placówki w Ankonie Maja Mielcarska i w Maceracie Anna Traczewska. Nie tuzinkową lekcją o Moniuszce i Rossinim zainteresowała Agata Bieńkowska ucząca w konserwatorium w Pesaro. Zachęciła obecnych do wspólnego zaśpiewania utworu Prząśniczki i ku zdziwieniu wszystkich eksperyment odniósł sukces. Mauro Radici, konsultant do spraw komunikacji i marketingu, który od lat wspiera swym doświadczeniem szkoły ANDERS, stowarzyszenie oraz  konsulat honorowym w Marche, został wyróżniony nagrodą z rąk pani Cristiny Gorajskiej. 

Spotkanie zakończyło niespodziewaną wypowiedzią przypadkowego gościa zebrania. Pani, która kilkakrotnie była w Polsce opowiedziała o swoich pozytywnych doświadczeniach z Polakami i doceniła ich jako naród bardzo wrażliwy i hojny. Wszyscy obecni zostali zaproszeni przez panią konsul do śledzenia programu działalności AIPNM, który zapowiada się bardzo bogato na rok 2020.

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *