POLACY W KONKURSIE FEDERAZIONE ITALIANA CUOCHI / RIMINI 2020

Jego Ekscelencja Ambasador Włoch w Polsce, pan Aldo Amati, udostępnił siedzibę ambasady na zorganizowanie wielkiego święta włoskich kucharzy, 9 grudnia 2019. W pięknych wnętrzach pałacu Szlenkierów przy Placu Dąbrowskiego w Warszawie odbyła się impreza pod nazwą: „La sinfonia italiana – la pasta”.

Ambasador Aldo Amati, Prezydent Anuelo Serra


„ – Zorganizowaliśmy to wydarzenie – mówi Anuelo Serra, prezydent polskiej delegatury Federazione Italiana Cuochi – aby promować i prezentować naszą federację i włoską kuchnię. Działamy w 19 krajach na świecie, nie tylko we Włoszech, ale w Rosji, w Japonii, Kanadzie, USA, Australii, a także od niedawna w Polsce. Zrzeszamy ok. 20.000 członków indywidualnych i instytucjonalnych, jak kucharze, wykładowcy i uczniowie, restauracje i hotele. Dzięki naszym staraniom, w lutym przyszłego roku, ekipa młodych kucharzy z Polski po raz pierwszy w historii weźmie udział w prestiżowym konkursie kulinarnym Rimini 2020”.
Konkurs kulinarny w Rimini organizowany jest corocznie przez Federazione Italiana Cuochi Italia. Startują w nim najlepsi uczniowie ze szkół hotelarskich, wyłaniani w konkursach regionalnych.
“- Aktualnie zajmujemy sie przygotowaniem reprezentantów z Polski do udziału w tym konkursie – powiedział Anuelo Serra – Wieczór w ambasadzie stanowi okazję do przeprowadzenia eliminacji i wyłonienia polskiej ekipy.”
Zgodnie z nazwą wydarzenia, bohaterem wieczoru była pasta.

Włoskie dania


Młodzi kucharze, rywalizujący o miejsce w reprezentacji Polski w konkursie Rimini 2020, pod okiem profesjonalnych kucharzy przygotowywali na oczach gości dwie pasty: jedną z sosem z bazylią, pomidorkami i parmezanem, drugą według własnej receptury, z użyciem składników typowych dla włoskiej kuchni śródziemnomorskiej.

Konkursowe gotowanie

Powołano komisję konkursową, z udziałem Pana Ambadadora oraz Anuelo Serra. Prezydent polskiego oddziału Federazione Italiana Cuochi pochodzi z
Sardynii. Pracował w wielu krajach świata, m.in. jako szef kuchni hoteli sieci Sheraton i Hilton, oraz włoskich placówek dyplomatycznych. Aktualnie mieszka w Polsce, gdzie – jak sam mówi – całe serce wkłada w kształcenie młodych kucharzy i promowanie włoskiej sztuki kulinarnej. Wieczór „La sinfonia italiana – la pasta” przeniósł gości w świat włoskiej kultury i kuchni, dając okazję do delektowania się typowymi dla tego kraju produktami i potrawami, przy muzyce na żywo.
Profesjonalni kucharze przygotowali rozmaite pasty, mule, pieczone w ziołach ziemniaki; podano wiele gatunków serów i wędlin, oliwki, rucolę ze świeżymi i suszonymi pomidorkami, wykonane na miejscu desery, a także Panettone i Ferrero.
Degustowano wina, kawę, włoskie lemoniady na bazie wód mineralnych Galvanina, a także tradycyjny napój Chinotto z gorzkich sycylijskich pomarańczy, uprawianych na stokach Etny.

Barbara Czechmeszyńska-Skowron i Ambasador Aldo Amati

Tekst: Barbara Czechmeszyńska-Skowron / Fundacja Pokolenia Pokoleniom
Zdjęcia: z archiwum Fundacji
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.