Piątek trzynastego – tragedie zapisane w pamięci

Istnieje pogląd, że swoją złą sławę piątek 13 zawdzięcza wydarzeniom, które miały miejsce we Francji w piątek 13 października 1307 roku.W tym czasie król Filip IV Piękny był bardzo zadłużony u zakonu Templariuszy. Nie chcąc regulować swoich zobowiązań, oskarżył ich o herezję, sodomię i bałwochwalstwo . W porozumieniu z papieżem Klemensem wydał polecenie aresztowania i zgładzenia przywódców zakonu, a 13 października doszło do aresztowań. Wielkiego Mistrza Zakonu skazano na śmierć na stosie. Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj stracili życie. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX wieku.

Niekóre tragiczne zdarzenia na świecie w piątek 13:

 Tragiczne pożary w Australii .W piątek, 13 stycznia 1939 roku w australijskim stanie Wiktoria wybuchły ogromne pożary, w których zginęło 71 osób.

 Pałac Buckingham został zbombardowany podczas II wojny światowej. Niemieccy żołnierze zbombardowali Pałac Buckingham 13 września 1940 roku. Mimo to para królewska nie opuściła budynku.

 Szwedzki samolot zaginął podczas lotu nad Morzem Bałtyckim 13 czerwca 1952 roku. Rząd poinformował, że samolot zniknął podczas lotu treningowego. Dopiero 40 lat później National Geographic ujawnił, że załoga samolotu szpiegowała Sowietów. Rosyjski pilot powiedział szwedzkiemu dyplomacie, że zestrzelił maszynę, jednak wraku nigdy nie odnaleziono.

 Cyklon Bhola zabił 500 tys. osób. Nawiedził Bangladesz w piątek 13 listopada 1970 roku. Cyklon miał też wywołać wojnę domową. Przez to, że Pakistańczycy byli oskarżani o nieprawidłowe zarządzanie.

 Katastrofa samolotu w Andach Samolot z Urugwaju do Chile rozbił się w Andach w piątek 13 października 1972 roku. Część pasażerów zginęła. Ci, którzy przeżyli musieli wybierać: albo zginą, albo zjedzą swoich współtowarzyszy podróży.

 Przesądny mężczyzna postanowił zostać w domu w piątek 13-stego. Zmarł Brytyjczyk, który postanowił nie wychodzić z domu w piątek, 13-stego lipca 1976 roku, zmarł w wyniku tragicznego zdarzenia. Podłoga jego mieszkania zawaliła się i nieszczęśnik spadł sześć pięter w dół.

 Wielki Krach na giełdzie „Black Friday” – ostatni piątek listopada, kiedy można okazyjnie zrobić zakupy. W rzeczywistości pierwszy „Black Friday” miał miejsce 13 października 1989 roku, kiedy doszło do krachu na giełdzie spowodowanego wykupem linii United Airlines.

 13 stycznia w piątek 2012 roku w katastrofie statku Costa Concordia we Włoszech zginęły 32 osoby.

Foto: Pixabay

13 w piątek i znane osoby:

 słynny włosko-amerykański gangster Al Capone został aresztowany w piątek 13 grudnia.

 piosenkarz „rapu” Tupac Shakur, został przypadkowo zabity w Las Vegas , piątek 13.

Z ostatniej chwili:

 W piątek 13 grudnia 2019 roku zmarł w Krakowie Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy” – generał brygady Wojska Polskiego, uczestnik II wojny światowej, żołnierz Armii Krajowej, a także ofiara represji stalinowskich.

W Finlandii obchodzi się dzień przesądny od 1995 roku, piątek 13 to Dzień Narodowy przeciwko wypadkom drogowym i wypadkom w pracy.

Stare przesądy mówia, że piątek trzynastego jest pechowy. Uważana się tak nie tylko w Polsce, ale i w krajach anglosaskich, francuskojęzycznych i niemieckojęzycznych, w Estonii, Skandynawii, Słowacji, Czechach Bułgarii, Belgii i na Filipinach. We Włoszech natomiast pechowy jest piątek siedemnastego. a w Grecji, Hiszpanii i Rumunii pecha przynosi trzynasty we wtorek.

Foto: Pixabay

Przez chrześcijan natomiast piątek uważany był za dzień, w którym zatriumfowało zło – to dzień śmierci Jezusa. W przeddzień ukrzyżowania w ostatniej wieczerzy brało udział trzynaście uczestników – Jezus i dwunastu apostołów…. Trzynasta księga Apokalipsy św. Jana mówi o bestii – to nadaje trzynastce symbol demoniczny. Piątek 13 uważany jest za symboliczny, chwilowy triumf Szatana. Kiedy Jezus umarł na krzyżu, do jego zmartwychwstania nie było Boga między ludźmi. Panowanie na ten czas przejęły demony.

Wiara w pechowość piątku 13 kiedyś nie była tak rozpowrzechniona. Dopiero na początku XX wieku wzrosła popularność tego zjawiska. Współcześnie jescze dosyć często ludzie, spodziewając się tego dnia pecha, staraja sie unikać lotu samolotami, nie zawierają umów i nie kupują i sa ostrożni.

Wiele linii lotniczych nie posiada rzędu z numerem 13, a wiele biur podróży nie wysyła klientów w podróż w piątek 13.

Korespondencja oraz fotografie: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *