Świąteczne trunki. Polski wieczór wigilijny przy włoskim stole

W Polsce bardziej niż w jakimkolwiek innym kraju, kolacja wigilijna kojarzy się z charakterystycznymi zapachami suszonych grzybów, kiszonej kapusty i smażonego karpia.

I nawet ja, mieszkając we Włoszech przez 22 lata, wciąż staram się, by Wigilia u mnie w domu pachniała po polsku. Jedyne innowacje wprowadziłam w zakresie trunków.

Pasjonuję się enogastronomią, jestem sommelierem wina i oliwy oraz organizatorką spacerów kulinarnych po Rzymie. I właśnie dlatego, chciałabym się podzielić moim doświadczeniem i zaproponować kilka ciekawych kombinacji smakowych na wigilijny wieczór.

Na polskim stole wigilijnym mięso nie jest obecne, dlatego też najlepiej respektować najstarszą regułę dobierania wina do potraw:

„Ryby drób i cielęcina lubią  tylko białye wina

Zaś pod sarny, woły, wieprze

jest czerwone wino lepsze.

Deser, frukta i łakotki

lubią tylko wina słodkie.

A szampana, wie i kiep,

Można w czasie, po i przed”

Tak więc podczas kolacji będą nam towarzyszyć przede wszystkim białe wina.

Każdą ucztę zaczynamy od przystawek, te najczęściej spotykane na polskich stołach to: śledź w oleju z cebulką, sałatka warzywna, karp w galarecie i ryba po grecku.

Do tych dań najlepiej dobrać wino musujące, które dzięki bąbelkom i wysoką kwasowością oczyści nasze podniebienie i zachęci do kolejnego kęsa.

Najsłynniejszym włoskim winem musującym jest Prosecco Spumante DOC, które jest produkowane w dwóch włoskich krainach w Wenecji Eugandejskiej i Friuli Wenecji Julijskiej. Od 10 lat produkcja tego wina wzrosła o prawie 250 % i w ostatnich latach przerosła pod wglądem ilości produkcje szampana.

W świątecznym okresie półki włoskich supermarketów wręcz uginają się od butelek tego trunku, ale ja polecam  zaopatrzać się w wino w enotece lub w winotece. Są tam eksperci, którzy mogą nam pomóc w wyborze idealnego wina według naszego smaku i głębokości kieszeni.

Prosecco Spumante DOC występuje w rożnych wersjach w zależności od ilości cukru resztkowego znajdującego się w winie:

Brut 0-12 gr/litr

Extra Dry 12-17 gr/litr

Dry 17-32 gr/litr

Demi sec 32-50 gr/litr

Cukier resztkowy nadaje winu delikatność, okrągłość i słodkość. Do kolacji wigilijnej polecam wersje Brut. Jeśli natomiast preferujecie „słodsze trunki”, wersja Extra Dry lub Dry powinna was zadowolić.

Do głównego dania – zupy grzybowej, pierogów z kapustą i grzybami i smażonego karpia polecam wyraziste intensywnie w smaku wina białe lub delikatne, młode i nisko garbnikowe wina czerwone.

Grechetto – Orvieto DOC „Tragugnano” Sergio Mottura. Cena około 14 euro

Chardonnay – Langhe Chardonnay DOC Massolino. Cena około 16 euro

Soave DOC – „Vecchie Vigne” Tenuta Sant’Antonio. Cena około 13 euro

Etna Bianco DOC – Planeta. Cena około 15 euro

Frascati DOC – “496” De Sanctis. Cena około 11 euro

Pinot nero – Pinot Nero Alto Adige DOC Colterenzio. Cena około 11 euro

Lagrein – Lagrein Rosé Hofstatter. Cena około 10 euro

Frappato – „Mandragola” Vittoria DOC Paolo Cali. Cena około 12 euro

Na zakończenie u nas w domu na stole pojawiają się kutia i piernik. Pachnące przyprawami i suchymi owocami desery wymagają mocnych, intensywnych słodkich win.

Passito di Pantelleria – „Ben Ryé” Donnafugata. Cena około 45 euro

Pozostaje mi życzyć wszystkim wesołych, zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i by dobre wino towarzyszyło zawsze pięknym chwilom.

Nadesłała: Jowita Ludwikiewicz – Autoryzowany Przewodnik & Sommelier w Rzymie E-mail: [email protected]; [email protected] Web: www.rzymskiewakacje.pl FB: facebook.com/RzymskieWakacjeRzym/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *