Konkurs „Moje Korzenie” rozstrzygnięty: historie odnajdywania się w świecie dwukulturowym

Ponad 320  młodych artystów z włoskich szkół wzięło udział konkursie Le Mie Radici czyli „Moje Korzenie”  i poprzez rysunek opowiedziało historię swojego pochodzenia. To dla nich – dzieci i młodzieży, których przynajmniej jeden z rodziców nie jest Włochem był przeznaczony te event, zorganizowany przez fudację ONEurope Onlus i Adreea Arnautu. Patronat nad nim objęło kilka ambasad, w tym polska ambasada. Sponsorem nagród była polska firma ASTRA, która 12 zwycięzcom w poszczególnych  kategoriach wiekowych ufundowała plecaki HASH i HEAD pełne produktów ASTA, DR COSMIC, ASTRINO niezbędnych dla młodych artystów.

Wręczanie nagród i panele dyskusyjne poświęcone problematyce integracji młodych ludzi pochodzących z innych kultur odbyło się w Sali Kongresowej Uniwersytetu w Rzymie  „La Sapienza” (Via Salaria 113).

Jury miało ogromny  problem z wyborem 3 zwycięzców w każdej z konkursowych  kategorii bo, jak mam powiedziała pomysłodawczyni i organizatorka konkursu Adreea Arnautu:

Wszystkie prace były bardzo interesujące, zarówno jeśli chodzi o temat rysunku, jak i opis do niego. Udział wzięli przedstawiciele 49 państw zamieszkujących całe Włochy. Informacje wysłaliśmy do 18.000 szkół i ośrodków.

Ponad 1 milion kontaktów w social… Każda praca to pasjonująca historia młodego człowieka mieszkającego we Włoszech, ale czującego związek z kulturą swojego rodzica.

Oczyma dzieci zobaczyliśmy ich historie odnajdywania się w świecie dwukulturowym, nagrodzone prace można było oglądać w trakcie spotkania

Kategoria „Kids”(5-8 lat),:
Amina Ndiaye – Beatrice Marconi – Natalia Allera

Kategoria „Junior”(9-12 lat):  
Gian Nicola Angelini  (Polska) – Ilaria Marconi – Sofia Pastorello

Kategoria „Young”(13-15 lat):
Nikolina Kotramanovic – Melek Bacha – Perla Emanuela Burca

Kategoria „Teen”(16-19 lat),:
Joyce Chen – Miriam Jabbari – Karen Delfina Lutriani

Wśród nagrodzonych był przedstawiciel polskiego pochodzenia, zresztą jedyny chłopiec w tej grupie –  Gian Nicola Angelini z Perugii, który oprócz uczęszczania do włoskiej szkoły bardzo chętnie bierze udział w zajęciach w polskiej szkole w Perugii. Tam odnalazł swoje korzenie, tam może uczyć się polskiego  i przypominać sobie polskie zwyczaje. Swoje dzieło nazwał KULTURA W RUCHU,  bo umieścił w nim wszystko co ważne dla niego

W domu  nazywamy go Mikołaj. Od kiedy chodzi do szkoły Andersa w Perugii uwielbia odkrywać polskie tradycje, kibicuje polskim i włoskim sportowcom… Jest w trakcie budowania swojej tożsamości, jak napisał –  w trakcie wzrastania jego drzewa o mocnych korzeniach kulturowych – powiedziała nam mama Mikołaja, Elżbieta Główka

Bardzo ciepło zostało przyjęte wystąpienie Kamili Kowalskiej, przedstawicielki polskiej ambasady, która podkreśliła, że nasza placówka zawsze chętnie wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu odkrywanie własnych korzeni. Dodała również, że do polskich szkół państwowych, których jest 4 we Włoszech uczęszcza około 1000 dzieci, a  do blisko 30 szkół organizowanych przez stowarzyszenia prawie 700 polskich uczniów. Dla dzieci to dodatkowy wysiłek, bo na co dzień uczęszczają do włoskich placówek, a szkoła polska jest dodatkową.

Wyróżnione dzieci dostały swoje nagrody – plecak Hash pełen produktów polskiej firmy ASTRA, które wręczała przedstawicielka firmy we Włoszech Ewa Trzcińska, życząc każdemu z uczestników wielu takich momentów w ich życiu. Do wszystkich , którzy wzięli udział w konkursie zostanie wysłany dyplom, a także specjalne życzenia świąteczne od Astry, wraz z drobnym upominkiem od polskiej firmy.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *