Rynek pracy w Polsce – podsumowanie 2019

W Polsce rok 2019 na rynku pracy to najniższy  od 30 lat wskaźnik  bezrobocia.  Jednocześnie odczuwa się brak  stabilności zatrudnienia i wieksze znaczenie elastycznych form współpracy. Brak kandydatów do pracy  przede wszystkim w segmencie pracowników umysłowych oraz wśród wykwalifikowanych pracowników fizycznych to duży problem pracodawców.

Teraz technologie coraz częściej dyktują kierunek zmian na rynku pracy. Postępująca automatyzacja i robotyzacja wpływają na wszystkie  branże .

Według Eurostatu w 2019 roku w Polsce stopa bezrobocia wynosiła 3,7 proc., co plasuje nas w czołówce krajów Unii Europejskiej o najniższym bezrobociu. Według danych GUS bezrobocie w trzecim kwartale spadło do 5,1 proc., co daje najniższy poziom bezrobocia od 1990 roku. 

Co to oznacza dla przeciętego Kowalskiego? Z jednej strony pogłębiający się deficyt kadr, dotyczący tak dobrze opłacanych branż, ale również wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Wolne miejsca pracy  są dla programistów i specjalistów IT, ale także  dla operatorów maszyn i wózków widłowych, elektryków czy pracowników w segmencie produkcji. Jednak znalezienie dobrze platnego zajęcia i zatrudnienie na umowę o pracę jest ciągle  mało realne…

Dziesiąta edycja  Barometru Rynku Pracy firmy Work Service pokazuje, że ponad 45 proc. przedsiębiorstw zamierza w najbliższym czasie rekrutowac  pracowników. Połowa pracodawców (49,7 proc.)   ma jednak problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Obecnie najczęściej pojawiające się problemy dotyczą pracowników niższego (25,1 proc.) i średniego szczebla (14,9 proc.).

Czy ma rację Kamil Fejfer, autor książki „Zawód”, który mówi,  że obecny rynek pracy to rynek nieudolnego pracodawcy, który wytwarza nisko wydajne produkty, niewiele płaci, niechętnie inwestuje w rozwój pracowników i swoich biznesów?

Zgodnie z  raportem firmy doradczej PwC prolemy na rynku pracy w ciągu kolejnych sześciu lat jeszcze się powiększą. Rozwój gospodarki i rosnące potrzeby pracodawców wymuszą zatrudnienie dodatkowego 1,5 mln osób, ale konsekwencje tych trendów mogliśmy obserwować już w tym roku. 

Ostatnie lata pokazują, że digitalizacja to kompletna zmiana modelu biznesowego, do którego wszyscy musimy się dostosować.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *