Dragonea – Vietri sul Mare: TABLICA PAMIĄTKOWA Z OKAZJI SETNEJ ROCZNICY URODZIN GUSTAWA HERLINGA – GRUDZIŃSKIEGO

W setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga (1919–2000) polski parlament jednogłośnie ustanowił rok 2019 rokiem jego pamięci „w uznaniu słowa i czynu jednego z największych polskich pisarzy XX wieku ” i za  „ świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”.
 
Wiele inicjatyw poświęcono mu w Polsce i we Włoszech, w tym festiwal „Napoli di Herling” oraz publikację w serii „I Meridiani” Mondadori tomu Etyka i literatura. Wspomnienia, pamiętnik, opowiadania – które gromadzą jego dzieła wśród klasyków literatury uniwersalnej.
 
W dniu 28 grudnia 2019 r. o godz. 10.30 w Czerwonym Domu  w miejscowości DragoneaVietri sul Mare, odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Gustawowi Herlingowi, aby uczcić i zapamiętać dzieło jego długiego życia jako wojownika o święte wolności.
Więź Gustawa Herlinga z miastem Vietri sul Mare i wybrzeżem Amalfi zostaje przypieczętowana miejscem, które wybrał jako letnia rezydencje i gdzie stworzył „Dziennik
pisany nocą” z opowieściami które są jego częścią.
Inicjatywę promują dzieci pisarza, Andrea Benedetto i Marta Herling przy współpracy z:
Ewa Widak – Prezesem włosko-polskiego stowarzyszenia Salerno i prowincji, Carlo Coppola- architektem, Lucio Liguori oraz Gianni i Rosaria Pinto, ceramikami którzy zrealizowali  tablice pamiątkową w  miejscu, które stało się symbolem jego drogi do wolności.  
Będą obecni m.in.:
Dario Dal Verme -Konsul Honorowy RP w Neapolu na Region Campania,
Giovanni De Simone- burmistrz Gminy Vietri sul Mare, Antonello Capozzolo- Kierownik Wydziału Turystyki gminy Vietri sul Mare,
Antonia Willburger-  Kierownik Wydziału Kultury Urzedu Miasta Salerno.

Informacje: Ewa Widak – Prezes Włosko-Polskie Stowarzyszenie w  Salerno i prowincji.
e-mail: [email protected]
tel. 3318841895
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *