Coca Cola gotowa opuścić Sycylię z powodu plastic tax

Włoski rząd zapowiada wprowadzenie podatku od plastiku i od cukru, a przedsiębiorcy odpowiadają … przeniesieniem produkcji do innych państw. Taką możliwość przewiduje  Coca Cola-Sibeg,  która butelkuje napoje gazowane i jest gotowa przenieść linię produkcyjną Coca Coli z Katanii do Tirany, aby ominąć podatki od cukru i plastiku. Firma zapewnia 350 miejsc pracy w swojej fabryce w  Katanii  oraz prawie 1000 u kooperantów .

To może być prawdziwy efekt domina. Firmy zaczynają wycofywać swoją produkcję z Włoch, co przyczyni się do pogorszenia i tak niezbyt dobrej sytuacji gospodarczej Italii, powiększając bezrobocie.

W rezultacie … podatki i tak nie wpłyną, bo produkcji nie będzie….

Poszczególne organizacje związane z przemysłem spożywczym mówią jednym głosem i proszą  rząd o wycofanie podatku od cukru i plastiku, określając je jako te,  które otwierają drzwi dla produktów zagranicznych, niszcząc te lokalne.

Coldiretti Sicilia dodaje, że podatek od cukru jest zagrożeniem dla całego łańcucha rolno-spożywczego, narażając inwestycje plantatorów owoców cytrusowych poniesione w ostatnich latach.

„Nie możemy zaakceptować tej sytuacji, która zubaża gospodarkę Etny – dodaje Andrea Passanisi, prezes Coldiretti Catania – Należy podjąć wszelkie działania, aby temu zapobiec”.

W epoce gospodarki globalnej, każde pogorszenie warunków produkcji w danym kraju może spowodować lawinę w postaci przenoszenia produkcji czy zamykania firm. Czasami zapisane w budżecie pozycje w postaci nowych podatków pozostają tylko na papierze, przynosząc szkody całej gospodarce.

Ku przestrodze dla wszystkich poszukujących prostych rozwiązań naprawy budżetu.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.