MaxMara realizuje linię zrównoważonej mody – CameLuxe

Uprawa bawełny, bambusa i konopii pozostawia w przyrodzie duży ślad węglowy, w związku z czym jest szkodliwa dla środowiska lub zwyczajnie – plantacje nadal pozostają nielegalne. Wszystkie te fakty sprawiają, że najbardziej zrównoważonym wyborem stają się tkaniny z recyklingu, ponieważ nie wymagają uprawy oraz produkcji nowego surowca.

Środowisko mody włoskiej zdało sobie sprawę z wagi tego problemu. Współczesna kolekcja odzieży damskiej – Max Mara – została stworzona z myślą o świadomym wyborze tkanin przyjaznych dla przyrody.

Max Mara to włoski dom mody będący częścią holdingu Max Mara Fashion Group. Firma pozostaje własnością prywatną i jest zarządzana przez rodzinę Maramotti. Kolekcje są dystrybuowane do 2.600 punktów sprzedaży – w ponad 100 krajach na całym świecie. Słynna firma (od 1951 roku) z siedzibą w Reggio Emilia, składa się z 23 kolekcji kobiecej mody oraz z dziewięciu, różnych marek:  Sportmax, Sportmax Code, Weekend Max Mara, 'S Max Mara, Marella, Emme Marella, Pennyblack, Persona, iBlues, Marina Rinaldi. Ten ostatni swoją nazwę zawdzięcza prababce Maramotti, która pod koniec XIX wieku zarządzała luksusowym atelier w sercu Reggio Emilia. Znany, włoski brand charakteryzuje się klasyczną i ponadczasową linią płaszczy, tkaninami dobrej jakości, stylowymi garsonkami oraz nowoczesnymi dodatkami. Firma od wielu lat kojarzona jest wyłącznie z luksusową konfekcją damską – przeznaczoną tylko dla kobiet sukcesu. Dlatego w 1986 roku powstaje wersja bardziej korzystna ekonomicznie – Max & Co – z myślą o młodych dziewczętach, które odważnie wkraczają w świat eleganckiej mody… ale jednocześnie nie rezygnując z zachowania pełnego komfortu.

Od 2004 roku słynna, włoska marka rozpoczyna także marketing własnej linii perfum i kosmetyków, we współpracy z fimą Cosmopolitan Cosmetics, spółką z grupy Wella, a następnie z przedsiębiorstwem Selective Beauty.  Dla Maramotti projektował: Karl Lagerfeld, Jean-Charles de Castelbajaca, Dolce & Gabbana, Narciso Rodriguez, Luciano Soprani, Anne-Marie Beretta i Guy Paulin.

W przypadku Maxa Mara zużyte tkaniny z camelhair są poddawane recyklingowi. Legendarne, stylowe płaszcze (i nie tylko) podlejgają pocesowi wtórnego odzysku przędzy. Płótna z recyklingu powstają ze ścinków materiałów, które są ponownie przetwarzane na krótkie włókna, a te z kolei są używane do produkcji nowej przędzy. Mieszane z przetworzonym poliestrem, tworzą wysokowydajną mieszankę izolacyjną, niezbędną do produkcji ciepłych, wewnętrznych podszewek (zastosowanych przy kurtkach, płaszczach i kamizelkach). Tak wyprodukowana tkanina jest w stanie utrzymać te same właściwości pierwotnych materiałów, bez konieczności nowego i dodatkowego zużycia innych środków. Jest to produkt termoizolacyjny o wysokiej sprężystości, charakteryzujący się niezwykłą wytrzymałością na rozciąganie. Warto tutaj podkreślić, iż powstaje w wyniku procesu, który ma znacznie zmniejszony wpływ na zużycie energii, produkcję odpadów, użycie wody oraz emisję CO². Innowacyjny pomysł CameLuxe – jest prawnie zabezpieczony patentem.

We wrześniu 2019 roku, z okazji konkursu Green Carpet Fashion Awards – Max Mara – otrzymuje nagrodę przyznaną przez Krajową Izbę Mody Włoskiej, w uznaniu za projekt CameLuxe – zrównoważony rozwój produktów w przemyśle tekstylnym. Projekt ten jest realizowany pod egidą globalnego standardu recyklingu. Certyfikacja jest promowana przez Giełdę Wyrobów Włókienniczych, instytucję non-profit, która od ponad 15 lat wspiera odpowiedzialny i zrównoważony rozwój produktów w przemyśle włókienniczym oraz Włoski Instytut Certyfikacji Etycznej i Środowiskowej, instytucję non-profit, która zaświadcza, że organizacje działają zgodnie ze zrównoważonymi standardami dla środowiska i ludzi.

CameLuxe jest propagowany przez Imbosa Lab., i jest prezentowany w 11 stylach kolekcji Max Mara The Cube SS20 (powstałej w 2008 roku). Stanowi on zintegrowany asortyment odzieży wierzchniej i akcesoriów. Max Mara The Cube koncentruje się na innowacyjnych badaniach technologiczno-naukowych. Łączy w sobie nowoczesność z pełnym komfortem użytkowania. Tym samym nadaje kształt nowatorskim odkryciom, nie tylko pod względem wzornictwa, ale i również – wysokiej klasy rzemiosła i doskonałej techniki. Prezentuje modne, dwustronne i funkcjonalne okrycia wierzchnie, wraz z nieodłączną całą gamą dodatków. To kolekcja jednocześnie luksusowa i bardzo praktyczna. Swoją tożsamość podkreśla bardzo jasno i wyraźnie – poprzez zastosowanie (przydatnego) opakowania swoich produktów – czyli przy użyciu słynnej torebki „Cube” (pl. kostki). Jest dostępna już od 19 listopada 2019 roku, w sklepie i na stronie it.maxmara.com .

Przypis od autorki: wszystkie materiały informacyjne zawarte w powyższym artkykule, zostały udostępnione przy udziale i za specjalną zgodą – Biura Prasowego Max Mara Worldwide Press Office, z siedzibą w Mediolanie.

Korespondencja: Anna Skowronek, tłumacz języka włoskiego, promotor kulturalno-językowy, kierownik Agencji Tłumaczeń Lionspeech di Marco Tedeschi S.r.l. w sekcji lokalnej – Arezzo, Siena, Città di Castello, doradca polsko-włoskich kontaktów handlowych, doradca projektowania mebli i aranżacji wnętrz, ekspert w organizowaniu oficjalnych uroczystości na terenie i z ramienia Diecezji Biskupiej – Arezzo, Cortona, Sansepolcro.

Kontakt: [email protected]

ALL RIGHTS RESERVED – Wszystkie prawa zastrzeżone

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *