Certyfikacja CE – czym jest i do czego jest potrzebna?

Charakterystyczne oznakowanie CE, znajdujące się na opakowaniach większości wyrobów codziennego użytku dostępnych na polskim i europejskim rynku zostało wprowadzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Unii Europejskiej i krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zapewnienie wszystkim państwo należącym do wspólnoty tzw. wolności wymiany towaru oznaczało konieczność wprowadzenia oznakowania łatwo rozpoznawalnego, zrozumiałego i jednolitego dla wszystkich krajów, gwarantującego użytkownikom całkowite bezpieczeństwo.

O czym mówi oznakowanie CE?

Kupując wyroby oznakowane w ten sposób należy pamiętać, że nie jest to znak towarowy, gwarancja jakości ani deklaracja, że wyrób został wyprodukowany w Unii Europejskiej. Oznakowanie CE jest przede wszystkim informacją dla konsumenta, że nabywany przez niego wyrób spełnia wszystkie dyrektywy bezpieczeństwa określone przez organy Unii Europejskiej. Dzięki temu konsument może dokonać zakupu dowolnego wyrobu na terenie krajów wymagających stosowania oznakowania CE i mieć absolutną pewność, że użytkowanie tego wyrobu będzie całkowicie bezpieczne.

Nadawanie oznakowania CE

Oznakowanie CE jest wymagane na niektórych grupach wyrobów we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, krajach należących do EFTA (Islandia, Norwegia, Liechtenstein i Szwajcaria) oraz w Turcji. Produkty, dla których certyfikacja CE jest warunkiem koniecznym do wprowadzenia na rynek, to m, in. wyroby AGD, sprzęt medyczny, materiały pirotechniczne czy zabawki dla dzieci poniżej 14 lat.

Oznakowanie CE na wyrobie bądź jego opakowaniu umieszcza producent lub importer. Nie oznacza to jednak, że istnieje duże pole do manipulacji – przed umieszczeniem oznakowania na wyrobie konieczne jest przeprowadzenie kontroli zgodności z dyrektywami bezpieczeństwa, utworzenie odpowiedniej dokumentacji technicznej oraz unijnej deklaracji zgodności. Wszystkie te dokumenty muszą zostać udostępnione przez producenta na żądanie instytucji zajmującej się nadzorem rynku – w Polsce taką instytucją jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), na którego stronie internetowej – uokik.gov.pl można znaleźć m.in. informacje dotyczące oznakowania CE czy rejestr wyrobów niezgodnych z zasadniczymi lub szczegółowymi wymaganiami.

„China Export” – jak rozpoznać próbę oszustwa?

W celu zwiększenia zysków ze sprzedaży tańszych wyrobów pochodzących z Chin, nieuczciwi producenci i dystrybutorzy stosują oznaczenie mające na celu oszukanie nieświadomego konsumenta, niemal identyczne do oznakowania CE. Produkty opatrzone fałszywym znakiem nie spełniają wszystkich unijnych dyrektyw, co w praktyce oznacza że ich użytkowanie jest potencjalnie niebezpieczne – w przypadku materiałów pirotechnicznych lub zabawek dla dzieci niewielka oszczędność przy zakupie może oznaczać koszmarne, nie dające się kalkulować straty dla zdrowia lub życia.

Znak „China Export” różni się od oznaczenia CE przede wszystkim znacznie mniejszym odstępem między literami i dłuższą poziomą kreską w literze „E”. W razie wątpliwości dobrym sposobem może być np. porównanie znaku ze znakiem znajdującym się na wyrobie co do którego pochodzenia i certyfikacji jesteśmy pewni, lub sprawdzenie w internecie, jak dokładnie wygląda zgodne z normą oznakowanie CE.

Artykuł powstał przy współpracy z Corobotics.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *