Znane-nieznane marki z Piemontu: Lavazza

Lavazza to nazwa, której nie trzeba nikomu wyjaśniać. Wyśmienita kawa, obecna na rynkach chyba całego świata i jedna z najpopularniejszych, także w Polsce, włoskich kaw.

Jej już 125 letnia historia rozpoczęła się w 1895 roku, kiedy Luigi Lavazza postanowił otworzyć wraz z rodziną sklepik – Drogheria Lavazza przy via San Tommaso w centrum Turynu.

Jak sami bohaterowie tej historii mówią, była ona, jak wszystkie inne historie, utkana z pasji, przeszkód, istotnych zmian i dążenia ku przyszłości.

Historia kawy Lavazza to bowiem historia całej rodziny Lavazza, także, od samego początku, ważnych w niej kobiet – żona i córka Luigiego Lavazza były dwiema, spośród 5 członków – założycieli, udziałowcami firmy. Historia kilku pokoleń, które do tej pory: próbują, tworzą, mieszają i inwestują. Inwestują nie tylko w wysokogatunkowe mieszanki kawy, ale także w charakterystyczne logo, które zaistniało 1947 roku, czy opakowania zmieniające swoją formę wraz z duchem czasu. Tradycyjna puszka kawy z 1949 roku do tej pory miała już co najmniej kilka nowych „wcieleń”. Nie mniej rozpoznawalne są filiżanki Lavazza, czy domowe kawiarki, której przykładem jest moka „Carmencita” – bohaterka kultowych już reklam, dowcipnych historyjek o Carmencita i Caballero, które łączyły włoskie rodziny przed telewizorami w latach 60 ubiegłego wieku.

O tym wszystkim można się nie tylko dowiedzieć, ale również obejrzeć czy wręcz doświadczyć tego, odwiedzając super nowoczesne muzeum Nuvola Lavazza, otwarte w 2018 r. Budynek muzeum, nagrodzony w wielu międzynarodowych konkursach, bardzo szybko stał się jednym z symboli, ikon miasta Turynu i jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w stolicy Piemontu. Muzeum proponujące specjalne atrakcje dla dzieci zaskakuje pomysłami i niezwykle ciekawymi ekspozycjami, które w fascynujący sposób, opowiadają historię włoskiej kawy i włoskiego stylu życia i jego wartości. Pełnię wrażeń na koniec wizyty dopełnia filiżanka aromatycznej kawy, oczywiście Lavazza…

Korespondencja z Piemontu: Katarzyna E. Dyrska, prawniczka, pasjonatka nie tylko włoskiej kultury [email protected]

Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *